Soul navrhuje vojenské rozhovory s Pchjongjangem

Reuters. Nová jihokorejská vláda v pondělí navrhla zahájení vojenských rozhovorů se Severní Koreou jako součást snah nového prezidenta Muna Jae-ina najít cesty, jak zabránit konfrontaci na společné militarizované hranici a omezit vojenské programy severního souseda.

Ze Severu nepřišla zatím odpověď. Obě strany jsou technicky ve stavu války, ačkoliv nový prezident Jižní Koreje se snaží o to zahájit se Severem dialog ohledně nukleárních a raketových programů země, které budí obavy nejen v Soulu ale celosvětově.

Právě oznámení Severní Koreje o tom, že dosáhla prvního testu mezikontinentálních balistických střel je kontextem navržených rozhovorů. Datum bylo navrženo na 21. července na demarkační linii mezi oběma zeměmi. Podobné rozhovory se tu konaly v prosinci 2015, píše Reuters. Vedle toho jsou ve hře i další, oddělené rozhovory pod vedením Jihokorejského Červeného kříže na začátek srpna. Ty se mají týkat především humanitární pomoci.

Návrh na rozhovory byl také formulován po vystoupení prezidenta Muna na summitu G20, kde dal jasně najevo, že dává přednost dialogu a vyjednávání v řešení současné vlny konfrontace. Nicméně severokorejská strana zatím dala opakovaně najevo, že k žádnému vyjednávání nepřistoupí do té doby, dokud Soul nevydá zemi 12 severokorejských číšnic, které uprchly z Číny, kde pracovaly pro severokorejskou vládu, do Jižní Koreje. Pchjongjang viní Soul z toho, že se jednalo o únos.

Podle dvou vysokých vládních úředníků se zatím Spojené státy chystají na další sankce proti čínským bankám a firmám, které spolupracují se Severní Koreou. Jejích příprava je prý otázka týdnů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.