Rusko obviňuje Ukrajinu z otevření “druhé fronty”. Vztahy v Africe se vyostřují. Mali a Niger ruší diplomatické vztahy s Kyjevem a viní jej z podpory “teroristických skupin”.
Několik západoafrických států se vzdává původních dlouholetých vazeb na Západ a obrací se k Rusku. Dění v Africe sleduje a komentuje i Ukrajina, což se stává mnohými africkými představiteli nevítaným. “Zločinecký režim Volodymyra Zelenského, který nedokázal porazit Rusko na bitevním poli, otevřel druhou frontu v Africe,” prohlašuje podle agentury RIA Novostii mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová a obvinila Ukrajinu z “kupčení s teroristickými skupinami v zemích na kontinentu přátelském Moskvě”. Jak to vidí Západoafričané? 25. července vypukly u vojenského tábora v Tinzaouatene poblíž malijsko-alžírské hranice třídenní boje, kde bylo zabito 84 ruských Vagnerovských bojovníků a 47 také malijských vojáků. Niger, Mali a další země západní Afriky poté odsoudily výroky ukrajinských představitelů – mluvčího ukrajinské špionážní agentury Andreje Jusova. Ten uvedl: „Je zřejmé, že agresorský stát musí být pohnán k odpovědnosti za své nezákonné akce v různých částech světa a váleční zločinci musí být potrestáni.“ Západoafrické státy toto vyjádření vidí jako podporu terorismu, odsoudily však také výroky ukrajinského velvyslance v Senegalu, Guineji, Guineji-Bissau, Pobřeží slonoviny a Libérii. Senegalské ministerstvo zahraničí si v pátek předvolalo ukrajinského velvyslance Jurije Pyvovarova kvůli videu z Facebooku ukrajinského velvyslanectví v němž Pyvovarov “jednoznačně a bezvýhradně podporuje teroristický útok” v Mali.
Spor v západní Africe je považován za významný zásah do úsilí Ukrajiny získat globální podporu při obraně proti ruské invazi a zejména rozšířit svou přitažlivost pro země globálního Jihu. Niger i Mali jsou řízeny vojenskými vládami, které se dostaly k moci při nedávných státních převratech. Obě země od té doby rozvázaly obranné dohody s Francií a obrátily se s žádostí o vojenskou podporu na Rusko. Nigerští představitelé tento týden uvedli, že po ztrátách vojáků nastává “s okamžitou platností” změna vztahů s Ukrajinou. Stejný krok předtím učinilo sousední Mali, které přerušilo vztahy s Kyjevem ještě dříve. Niger nyní má v plánu požádat Radu bezpečnosti OSN o projednání “agrese Ukrajiny”. Ukrajina prozatím odsoudila rozhodnutí Mali přerušit vztahy jako krátkozraké a ukvapené a uvedla, že Kyjev odmítá obvinění Ukrajiny z podpory mezinárodního terorismu. Na krok Nigeru zatím Ukrajina bezprostředně nereagovala.