Francouzští političtí představitelé jednají s Macronem o novém premiérovi

Francouzský prezident se setká s lídry politických stran z levice, středu a pravice, aby znovu zahájil rozhovory o jmenování nového premiéra.

V červencových parlamentních volbách žádná francouzská strana nezískala absolutní většinu v Národním shromáždění. Nejvíce křesel získala levicová aliance Nová lidová fronta (NFP), Macron však jí vybranou kandidátku na premiéra, 37letou ekonomku Lucii Castetsovou ignoroval. Castetsová pak novinářům řekla, že jde o „pokušení prezidenta sestavit vlastní vládu“. Prezident dává přednost potenciálnímu spojenectví s tradiční pravicí a levice se proto na Macrona hněvá. „Přijeli jsme sem, abychom prezidentovi připomněli, jak důležité je respektovat výsledek voleb a vyvést zemi z paralýzy,“ řekla Castetsová, když v pátek 23.9. v doprovodu dalších zástupců NFP dorazila do Elysejského paláce. Ona a její spojenci jsou ochotni najít „kompromis, vzhledem k tomu, že nikdo nemá absolutní většinu“, a budou usilovat o „stabilitu“. Proti Macronovi vystoupil také Manuel Bompard, koordinátor tvrdé levicové strany La France Insoumise: „Nebudeme s ním vyjednávat“. Místo toho oznámil: „Řekneme mu, že ke jmenování Lucie Castetsové neexistuje žádná alternativa“.

Macron při rozhovorech uznal, že všechny strany, které stojí proti krajní pravici, „jsou plně legitimní k vládnutí“, uvedl přední socialista Olivier Faure. Přesto se prezident a jeho spojenci domnívají, že levicový blok je příliš slabý na to, aby si mohl nárokovat post premiéra, a doufají, že se místo toho podaří vytvořit většinu kolem současného prezidenta. Současné období je nejdelší, jaké kdy Francie po parlamentních volbách zažila bez předsedy vlády. Premiér Gabriel Attal vedl pouze prozatímní vládu. Opozice Macrona ostře kritizovala za to, že si bere tolik času, a senátor za Stranu zelených Yannick Jadot dokonce označil prezidentův postoj za „popření demokracie“. Netrpěliví jsou dokonce i někteří Macronovi spojenci. Úředník jeho kanceláře například významně podotknul, že „prezident je na straně francouzského lidu“ a je „garantem institucí“. Elysejská jednání o nové vládě jsou naplánovaná na pátek 30.8. a pondělí 2.9. a budou zahrnovat zástupce napříč politickým spektrem. Analytici očekávají, že jméno premiéra bude známo někdy příští týden. Ať už bude jmenován kdokoli, musí být schopen přežít návrh na vyslovení důvěry v parlamentu a do 1. října, což je zákonná lhůta, předložit parlamentu návrh zákona o rozpočtu na rok 2025.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.