EU je připravena jít proti USA kvůli novým ruským sankcím

Financial Times.  Brusel je připraven na odplatu – pokud budou USA prosazovat dalekosáhlé nové sankce proti Rusku, které ale zasáhnout evropské firmy. Jean-Claude Juncker už vyzval k urgentní revizi toho, jak může EU reagovat, pokud budou evropské energetické i další firmy poškozeny sankcemi, které jsou probírány v Kongresu.

Brusel by měl být, jak informují Financial Times, připraven reagovat během pár dnů, pokud budou přijata taková americká opatření, která nebudou brát v úvahu evropské obavy.

Jenže američtí zákonodárci přes víkend dosáhli shody, aby na Rusko byly uvaleny nové sankce – údajně kvůli vměšování do amerických voleb. Očekává se, že hlasování proběhne v úterý a nejde jen o Rusko, ale také Irán a Severní Koreu. Není jasné, zda do hry vstoupí prezidentské veto. Sankce totiž podporují jak demokraté, tak republikáni. Je zde prý všeobecná ochota být „tvrdý na Rusko.“

EU jde o to, aby dostala písemné záruky, že nové sankce nebudou poškozovat evropské zájmy. Jiné návrhy obrany EU spočívá s tom, že americká opatření nejsou v Evropě vynutitelná s tím, že spor může jít až k WTO.

Jde o obavy, že by sankce mohly zasáhnout firmy, které se angažují v projektu Nord Stream 2 i v dalších projektech, kde nějakou roli hraje Rusko. Jenže může jít i o údržbu současných plynovodů, kaspických projektů a moha dalších.

Opatření by mohlo zasáhnout široké množství evropských firem, které dělají legitimní byznys podléhajícím opatřením EU s ruskými firmami, ať to jsou železnice, finančnictví, lodní doprava a mnoho dalších. Brusel je už frustrován unilaterálním chřestěním zbraní ve Washingtonu.

Už zde zazněly výhružky na odvetu při zvýšení cel na ocel.  Ale rovněž americké energetické firmy se vyslovily proti sankcím, protože to podle nich poškodí americké firmy a prospěch budou mít naopak Rusové.

Nový zákon by zároveň Trumpovi znemožňoval odstranit unilaterálně sankce proti Rusku, ale i Iránu či Severní Koreji. Musel by totiž Kongresu poskytnout vysvětlení, proč to chce udělat a následně by Kongres měl třicet dnů na to, aby rozhodl, zda tuto žádost prezidenta přijme, či ne. Doposud byla totiž výlučná pravomoc udělovat sankce věcí Bílého domu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.