Německo: Nerovnost roste, hrozí pokles důvěry

Studie Nadace Hanse Böcklera ukazuje, že příjmová nerovnost se zvyšuje.

Podle studie se v Německu zvýšily obavy lidí z budoucnosti a strach z úpadku. Podle analýzy Nadace Hanse Böcklera, která je spojena s odbory, je to způsobeno především rostoucí příjmovou nerovností – a rostoucí chudobou.

Podíl lidí žijících v chudobě je podle zprávy Institutu ekonomických a sociálních věd (WSI) rekordně vysoký. Hospodářská situace se v poslední době výrazně zhoršila také v důsledku koronavirové krize a vysoké inflace, uvedl portál Tagesschau.

Podle zprávy vzrostl Giniho koeficient, ukazatel nerovnosti, mezi lety 2010 a 2021 z hodnoty 0,282 na vysokou hodnotu 0,31. Pro analýzu byly použity údaje o příjmech z ročního socioekonomického panelu (SOEP) z roku 2021. V roce 2021 žilo v Německu v chudobě 17,8 % lidí, zatímco v roce 2010 to bylo 14,2 %.

Ze studie také vyplývá, že výrazně více než polovina lidí v nižší příjmové skupině se v loňském roce obávala, že si nebude schopna udržet svou životní úroveň.

Autoři zprávy varují před začarovaným kruhem: nedostatek prosperity a nejistota by mohly vést k tomu, že se stále více lidí bude zdržovat účasti v politickém systému.

Přibližně pětina důvěřuje právnímu systému jen v omezené míře. Ti, kterých se to týká, se nedomnívají, že mají možnost upozornit na své obavy. „Z údajů je patrné, že Německo zažívá krizi participace, která se v posledních letech ještě prohloubila,“ říká výzkumnice WSI Dorothee Spannagelová. Někteří lidé se proto „poměrně jasně odvracejí od politického systému“.

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.