Jihoafrická republika a Spojené království se dohodly se na posílení vazeb

Britský ministr zahraničí podepsal v Kapském Městě se svým jihoafrickým protějškem dohodu o obchodních a obranných záležitostech.

Velká Británie a její bývalá kolonie a zároveň člen Commonwealthu, Jihoafrická republika, se pokoušejí vylepšit a pozvednout vzájemné úzké vztahy. Britský ministr David Lammy jednal s africkým ministrem zahraničí Ronaldem Lamolou o posílení vztahů mezi oběma zeměmi, které se tak dohodly na posílení obchodních a obranných vazeb a uzavření dvoustranné dohody na tato témata. Během jednání Lammy zopakoval svůj postoj k zastoupení Afriky v OSN. Africký kontinent je totiž v rámci dědictví kolonialismu s jeho přetrvávajícími důsledky neúměrně vyloučen z rozhodování v rámci OSN, například jeho Rady bezpečnosti. Lammy  prohlásil: „’Velká Británie dlouhodobě zastává názor, že Afrika musí být zastoupena v Radě bezpečnosti OSN, a já bych rád lépe pochopil, zda tento nedávný postoj podporují i ostatní členové Rady bezpečnosti, zejména Rusko a Čína.“

Ronald Lamola zase zdůraznil, že Spojené království je pro Jihoafrickou republiku důležitým partnerem. Ve svém úvodním projevu Lamola uvedl, že by rád ocenil to, co nazval “úzkými přátelskými pouty“ mezi oběma zeměmi a jejich obyvateli. Dodal však, že existuje prostor pro zlepšení, a poukázal na to, že obchod a investice mezi oběma národy poněkud stagnovaly, částečně v důsledku pandemie. Jihoafrická republika byla dlouhodobě členem britského společenství bývalých koloniálních států Commonwealth. Společenství opustila, aby se k němu v roce 1994 vrátila.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.