Rakety s dlouhým doletem sice nezmění výsledek války, ale mohou mít dalekosáhlé důsledky i mimo Ukrajinu.
Senilní americký prezident Joe Biden dal souhlas k úderům raketami dlouhého doletu na Rusko, napsal americký analytik Stephen Bryen. Německý spolkový kancléř Olaf Scholz před tím odmítl vyslání raket na Ukrajinu a jeho důvěryhodnost prudce klesla v souvislosti s rozpadem spolkové vlády. Je možné, že Scholz o Bidenově rozhodnutí věděl předem, což ho přimělo k hodinovému telefonátu ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, aby případně zabránil útoku na německé cíle.
Rusko tvrdí, že rakety provozované NATO představují hrozbu, protože je Ukrajinci nemají pod kontrolou. Bryen k tomu poznamenává: Ruský argument má své opodstatnění. Faktem je, že kdyby Ukrajina ovládala odpalovací zařízení HIMARS s ATACMS, už by je dávno střílela na ruské cíle, jako je jaderná elektrárna v Kursku, kterou se předtím snažila zasáhnout bezpilotními letouny. Dobrou zprávou je, že je Ukrajinci neovládají.
Rakety s dlouhým doletem sice nezmění výsledek války, ale mohou mít dalekosáhlé důsledky i mimo Ukrajinu. Rusko má nyní v důsledku Bidenova chybného rozhodnutí mnoho možností. Může zaútočit na základny USA a NATO mimo Ukrajinu, například v Polsku. To by vyvolalo všeobecný celoevropský konflikt, ale Rusové mají pravděpodobně navrch a mohou zdevastovat Evropu, která může ztratit více než Rusové. Bidenovo rozhodnutí a Zelenského podpora ale rovněž činí Ukrajinu zranitelnou vůči odvetným opatřením.
Střely ATACMS mají omezené zásoby a jsou klíčové pro obranu USA, zejména v asijsko-pacifickém regionu. Tchaj-wan postupně dostává ATACMS, které potřebuje americká námořní pěchota na Okinawě pro případný zásah při čínské invazi na Tchaj-wan. Námořní pěchota zřídila radarovou stanici na ostrově Yonaguni, který se nachází v blízkosti Tchaj-wanu.
Rakety ATACMS byly loni na jaře tajně odeslány na Ukrajinu, aby jí pomohly v konfliktu s Ruskem. Střely s doletem 190 mil představují hrozbu pro ruskou protivzdušnou obranu. Střely jsou používány ve snaze zachránit ukrajinskou invazi do Kurska, která je považována za vyjednávací kartu pro budoucí jednání. Snahy Ruska zatlačily Ukrajinu v Kurské oblasti, což mělo za následek vysoké ztráty na obou stranách. Nedostatek lidských zdrojů Ukrajině ztěžuje udržení operací v Kursku a dalších oblastech podél frontové linie s Ruskem.
Ukrajina a NATO používají ve válce řízené střely, které dodávají Spojené království a Francie. Britská raketa se jmenuje Storm Shadow, zatímco francouzská verze je Scalp. Obě země původně povolily použití těchto raket pro hloubkové údery na Rusko, ale poté toto prohlášení odvolaly. Střely musí být obsluhovány personálem NATO. Británie schválila použití Storm Shadow v Kurské oblasti. Britové již ale nemají žádné další rakety Storm Shadow, které by mohli vyslat, a je pravděpodobné, že francouzské zásoby jsou také vyčerpány. Německo neposkytuje Ukrajině rakety Taurus.
To, jakým směrem se tato situace vyvine, závisí na dalším postupu Ruska.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.