Ministerstvo financí zveřejnilo závěrečnou zprávu z mise Mezinárodního měnového fondu, tzv. Concluding Statement. Mise se koná každoročně a je pro všechny členské státy povinná.
Podle předběžného zjištění pracovníků Mezinárodního měnového fondu se „česká ekonomika po nebývalé kombinaci otřesů pomalu vzpamatovává“. „Po období stagnace se růst v posledních třech čtvrtletích zrychlil, ale byl pomalý a nerovnoměrný. Spotřebitelské výdaje posílily, k čemuž přispělo oživení reálných mezd a první známky poklesu míry úspor domácností. Naopak investice zůstávají slabé, brzdí je nejistota ohledně světového obchodu, dopady přísných politik a pomalé čerpání prostředků z fondů EU,“ uvádí se v materiálu publikovaném 26. listopadu na webu MMF.
„Oživení by mělo pokračovat i v příštím roce. Vzhledem k tomu, že kombinace politik bude více podporovat hospodářskou aktivitu a zahraniční poptávka postupně posílí, měl by růst získat další dynamiku,“ dočteme se dále. Ovšem sdělení upozorňuje na další geoekonomickou fragmentaci a „slabší než očekávané oživení klíčových evropských obchodních partnerů, zejména Německa“.
Zpráva věnuje také pozornost „úsilí o fiskální konsolidaci“ a schodku, který by se měl udržet na „obezřetné úrovni“.
Příjmy a výdaje
„Politická opatření by měla být zvažována jak na straně příjmů, tak na straně výdajů,“ zdůrazňuje se v dokumentu. „V kontextu omezeného fiskálního prostředí je nezbytné, aby zdanění a výdaje byly v souladu se strategickým cílem zajistit udržitelný růst podporující začlenění. Příspěvky na sociální zabezpečení v současné době představují téměř polovinu vybraných příjmů, zatímco příjmy z majetkových daní, daní z životního prostředí a spotřebních daní jsou hluboko pod průměrem EU.“
„V návaznosti na rozsáhlé změny přijaté v roce 2021 by měla být přehodnocena také struktura daně z příjmů fyzických osob s ohledem na zamýšlený výběr příjmů a míru progresivity.“
„Na straně výdajů jsou vítána opatření přijatá ke zlepšení udržitelnosti českého důchodového systému, avšak omezení ročního zvyšování věku odchodu do důchodu na jeden měsíc snižuje zamýšlené účinky reformy a může vyžadovat další úpravy v budoucnu. V zájmu omezení nákladů a zmírnění nedostatku pracovních sil v celé ekonomice je třeba do budoucna omezit trvalé rozšiřování počtu pracovníků ve veřejném sektoru, a to i v roztříštěných místních správách a službách poskytovaných na místní úrovni. Výdaje na sociální dávky by mohly být lépe zacíleny,“ míní zpráva.
Strukturální politiky
Zde materiál poukazuje na potřebu přijmout rozhodná opatření na podporu hospodářské transformace: „Jiná než automobilová výroba, energetika a stavebnictví, kdysi důležité motory českého růstu, se vyčerpaly, brzdí je zpomalující růst produktivity, vyšší náklady na energie a pomalá poptávka. Automobilový průmysl zatím prokázal odolnost, ale bez odpovídající podpůrné infrastruktury bude potřebný přechod na elektromobily a vystavení zahraniční konkurenci v příštích letech vyvíjet značný tlak. Odvětví s vyšší přidanou hodnotou, včetně ICT služeb, jsou omezena nedostatkem kvalifikované pracovní síly a omezeným přístupem ke kapitálu, což podkopává jejich schopnost konkurovat na globálních trzích. Značná integrace do globálních hodnotových řetězců, koncentrace z hlediska obchodních partnerů, produktů a dodavatelů a vysoká energetická náročnost činí českou ekonomiku zranitelnou vůči geoekonomické fragmentaci a tolik potřebnému úsilí o dekarbonizaci a náchylnou k otřesům.“
Poznámka portálu MMF: „Názory vyjádřené v tomto prohlášení jsou názory pracovníků MMF a nemusí nutně vyjadřovat názory Výkonné rady MMF. Na základě předběžných zjištění této mise vypracují pracovníci MMF zprávu, která bude po schválení vedením předložena Výkonné radě MMF k projednání a rozhodnutí.“
Celý text, včetně statí o finanční politice a opatřeních ČNB, najdete na tomto odkaze: „Czech Republic: Staff Concluding Statement of the 2024 Article IV Mission“