Struktura obou ekonomik je totiž značně odlišná a v irském příběhu je řada nuancí.
Prezident Javier Milei usiluje o reformu argentinské ekonomiky po vzoru Irska v uplynulých třiceti letech, ve svých projevech Irsko zmiňuje velmi často. Zatímco v letošním roce se očekává pokles argentinského HDP o 3 %, v roce 2025 se očekává růst, protože vstoupí v platnost Mileiho plán úsporných opatření. Milei prohlásil: „Můj model je podobný irskému,“ a zdůraznil pozoruhodnou irskou transformaci. V reakci na to irské velvyslanectví v Buenos Aires uspořádalo akce s irským ekonomem Alanem Barrettem, aby s argentinským publikem diskutoval o ekonomických úspěších své země.
Od chvíle, kdy se Milei začal zmiňovat o Irsku, úředníci zaznamenali trvalý zájem Argentinců o irský HDP, příznivé podnikatelské prostředí a otevřenou ekonomiku. Cílem návštěvy irského ekonoma bylo podělit se o poznatky o irském hospodářském modelu, včetně výzev a úspěchů.
Zatímco Milei zdůrazňuje HDP na obyvatele, ekonomové se domnívají, že je to zavádějící kvůli vlivu příjmů nadnárodních podniků. Irsko se naopak zaměřuje na hrubý národní důchod (HND), který poskytuje jasnější ekonomický obraz.
„HDP ve skutečnosti neodráží realitu v Irsku,“ řekl Barrett v jednom rozhovoru. „Stále platí, že pokud se podíváte na HND, Irsko si stále vede docela dobře. Není na tom tak mimořádně dobře, jako když se podíváte na HDP na obyvatele. “
Zatímco HDP Irska od roku 2015 vzrostl o 87 %, HND za tu dobu vzrostl o 72 %. Irské ministerstvo financí používá k měření osobních, vládních a investičních výdajů modifikovanou domácí poptávku.
Barrett poznamenal, že srovnávat Argentinu a Irsko je velmi obtížné. Irsko má podnikové investice a členství v EU, zatímco Argentina je závislá na vývozu komodit. Obě země však mají společné kulturní vazby, v Argentině žije mnoho potomků irských migrantů.
Barrett ještě zdůraznil, že irská snížená sazba daně z příjmu právnických osob a dlouhodobé veřejné investice do vzdělávání a infrastruktury přitahují velké nadnárodní společnosti. „V Irsku zlepšuje produktivní kapacitu ekonomiky velké množství vládních výdajů,“ řekl. „Výdaje na vzdělávání jsou považovány za jednu z důležitých složek irského příběhu úspěchu. “
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.