EU se chce zbavit závislosti na Muskových satelitech

Alternativou má být evropská družicová síť v hodnotě 6 miliard eur. Problémem ale je, že její spuštění má zpoždění.

Mezi některými úředníky Evropské unie a Elonem Muskem nepanují ty nejlepší vztahy, napsala agentura Bloomberg.

Představitelé Evropské unie jsou vůči Elonu Muskovi kritičtí, zejména po vyšetřování jeho platformy X a výroků na adresu místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové.

Jako protiváhu Muskovu vlivu podepsala EU 16. prosince smlouvy se skupinou evropských společností na vytvoření satelitní internetové sítě IRIS2, která má být alternativou Muskovy služby Starlink. EU oznámila spuštění IRIS2 v listopadu 2022 s tím, že by měla začít fungovat v roce 2024, ale zatím tento projekt nemá na oběžné dráze žádné satelity.

Navzdory zpoždění EU ve svém úsilí pokračuje a podepsala smlouvy s lucemburskou společností SES, francouzským Eutelsatem a španělskou Hispasat. Generální ředitel SES upozornil na náročnost spolupráce mezi více členskými státy ve srovnání s možnostmi vlády USA, která má pro takové projekty zjednodušené procesy. USA se společností SpaceX mají před IRIS2 značný náskok díky lepšímu přístupu k financování a vládním zakázkám.

EU plánuje investovat do IRIS2 6 miliard eur. To je ale stále méně, než kolik SpaceX získala ze smluv s vládou USA. Ačkoliv satelitnímu systému IRIS2 může trvat roky, než se stane životaschopnou alternativou ke Starlinku, má určitou naději na úspěch, protože Starlink má v některých oblastech problémy s uspokojením poptávky.

Družice IRIS2 poletí do vesmíru na palubě dlouho odkládané evropské rakety Ariane 6. Tato raketa měla premiéru v červenci, ale její další let je naplánován až na polovinu února. Pro svůj poslední start, dvojici družic MEO 17. prosince, tak lucemburská společnost SES zvolila spolehlivější variantu: Falcon 9 společnosti SpaceX.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.