Průzkumy nálad mezi spotřebiteli a podnikateli v USA ukazují na výrazné hospodářské zpomalení. Tvrdá data z vládních statistik jsou ale optimističtější. Nyní však do hry vstupují cla.
Ekonomické údaje v USA vykazují velmi odlišné signály, což vede k obavám, že obchodní politika prezidenta Donalda Trumpa může americkou ekonomiku poškodit. Průzkumy spotřebitelské a podnikatelské nálady naznačují výrazné zpomalení v souvislosti s tím, jak se projevují cla a škrty ve výdajích. Naproti tomu tvrdé údaje z vládních statistik, jako je zaměstnanost a výroba, naznačují, že tyto obavy mohou být přehnané.
Tato nejistota vyvolává ve Washingtonu a na Wall Street obavy o budoucnost ekonomiky. Federální rezervní systém výrazně snížil svou prognózu růstu a OECD varuje, že obchodní politika USA sníží globální hospodářskou aktivitu. Průzkumy ukazují, že spotřebitelé se obávají, že cla zvýší ceny, což bude mít dopad na velké společnosti a přispěje k výraznému poklesu hodnoty akcií na burze.
Ekonomové ale dodávají, že podobné průzkumy jsou sice důležité pro pochopení budoucích očekávání, ale neměly by být považovány za jediný ukazatel ekonomiky. Upozorňují, že tvrdá data často odrážejí spíše minulé události než aktuální nálady. Na začátku března klesla finanční očekávání spotřebitelů v michiganském průzkumu na rekordní minimum, přičemž respondenti předpokládali růst cen v příštích deseti letech.
Předseda Fedu Jerome Powell se zabýval obavami ohledně inflačních očekávání a uvedl, že korelace mezi měkkými daty z průzkumů a tvrdými daty je slabá. Naznačil, že úrokové sazby by měly zůstat stabilní, dokud nebude shromážděno více informací o současných politických krocích.
Počáteční nadšení spotřebitelů a podniků po Trumpově zvolení se snížilo v důsledku cel a rostoucích cen základních potravin. Trumpova administrativa tyto obavy nezmírnila, což naznačuje, že slibovaný hospodářský vzestup může trvat delší dobu.
Ekonomové se připravují na další dopady chystaných cel (k jejich zavedení mezitím došlo).
Přestože tvrdé ekonomické údaje ukazují ochlazení ekonomiky, nejedná se o její pokles. Růst počtu pracovních míst se zmírnil a inflace zpomalila. Tovární produkce sice překonala očekávání, ale byla vnímána jako příprava výrobců na cla. Výstavba nových domů se odrazila ode dna, ale částečně byla způsobena předchozími problémy sektoru.
Spotřebitelské výdaje se vyvíjejí méně slibně, což vyvolává obavy, i když Powell tvrdí, že ekonomika zůstává silná. Americké firmy ovšem vyjadřují frustraci z nejisté obchodní politiky, která ovlivňuje náklady a plánování v řadě odvětví.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.