Jižní Korea stanovuje datum předčasných voleb

Jižní Korea uspořádá 3. června předčasné volby, které nahradí prezidenta Jun Sok-jola. Ten byl odvolán z funkce kvůli krátkodobému vyhlášení stanného práva.

Bývalý jihokorejský prezident Jun Sok-jol byl zvolen na své pětileté funkční období v roce 2022. Situace v Jižní Koreji se stala ostře sledovanou poté, co překročil však své prezidentské pravomoci, když koncem loňského roku krátce vyhlásil stanné právo, přičemž tvrdil, že tento krok je nezbytný k překonání obstrukcí politické opozice a „protistátních“ sil, které jsou navázány na Severní Koreu. Jun sice stanné právo během několika hodin po vyhlášení zrušil (hned, jakmile Národní shromáždění jednomyslně odhlasovalo zrušení dekretu), konfrontace vojáků se zákonodárci a asistenty v Národním shromáždění popisované v médiích však mezitím stihly vyvolat v Korejcích bolestné vzpomínky na minulé vojenské diktatury, které v zemi vládly a vyvolat proti prezidentovi vlnu odporu. Po odvolání Jun dočasně působí jako úřadující prezident korejský premiér Han Duk-so, který oznámil datum hlasování o nástupci odvolaného bývalého lídra. Vláda podle něj rozhodla o termínu s ohledem na „potřebu zajistit hladký průběh voleb a poskytnout politickým stranám dostatek času na přípravu“.

Podle jihokorejských zákonů se prezidentské volby musí konat do 60 dnů od odvolání vůdce z funkce. Za drtivého favorita nadcházejících voleb je pak považován Lee Jae-myung z Demokratické strany, a to i přesto, že čelí několika soudním procesům kvůli korupci a dalším obviněním. Han i Lee se pak zřejmě budou v následujících měsících potýkat s cly na dovoz z Jižní Koreje v rámci Trumpových obchodních opatření. Korejská ekonomika je výrazně závislá na vývozu, proto tyto vlivy budou velmi patrné. Trump ze svých cel pro Jižní Koreu vyňal několik odvětví, včetně polovodičů – hlavního vývozního artiklu jihokorejských technologických gigantů Samsung a SK hynix. S 25procentním clem se však bude v případě, že se země při jednání nedomluví jinak, potýkat automobilový průmysl země, kdy automobily a další vozidla jsou nejprodávanějšími produkty Jižní Koreje v USA (v roce 2024 tvořily 27 % z vývozu do USA v hodnotě 127,8 miliardy dolarů).

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.