V úterý bylo v Pekingu zahájeno fórum Čína-CELAC (Comunidad de Estados Latinoamericanos y Caribeños), které má přinést oživení spolupráce se zeměmi Latinské Ameriky a Karibiku.
Očekává se, že na tomto setkání na vysoké úrovni budou přijaty dva významné dokumenty – deklarace, která potvrdí vzájemné závazky k míru, rozvoji a spravedlivé spolupráci, a společný akční plán s konkrétními opatřeními na posílení spolupráce v oblasti technologie, obchodu, infrastruktury a iniciativy Pás a stezka, uvedl čínský web China Daily.
Fórum Čína-CELAC, které bylo založeno před deseti lety, se stalo platformou spojující Čínu a všech 33 nezávislých států Latinské Ameriky a Karibiku. Hospodářská komplementarita mezi Čínou a Společenstvím latinskoamerických a karibských států přinesla pozoruhodné výsledky. Rozvinula se spolupráce v oblasti kritických minerálů, infrastruktury, obnovitelných zdrojů energie a high-tech průmyslu, přičemž více než 20 zemí LAC se připojilo k čínské iniciativě Pás a stezka. V rámci spolupráce v rámci iniciativy Pás a stezka bylo realizováno více než 200 infrastrukturních projektů, které vytvořily více než 1 milion pracovních míst a urychlily regionální propojení.
Čína upevnila svou pozici druhého největšího obchodního partnera LAC, přičemž bilaterální obchod v roce 2024 překročil 500 miliard dolarů. V zájmu dalšího posílení vztahů podepsala Čína dohody o vzájemném zrušení vízové povinnosti se sedmi zeměmi LAC, zatímco cestující z Brazílie, Argentiny a Chile mohou využívat 240hodinového bezvízového tranzitu v Číně.
Vzhledem k tomu, že LAC klade důraz na environmentální udržitelnost a Čína je lídrem v oblasti zelených technologií, zejména v oblasti elektromobilů a výroby lithiových baterií, obě strany vytvářejí silnou alianci, která podporuje globální přechod k zelené ekonomice.
Čína a LAC společně představují 20 % světové pevniny, 25 % světové populace a 25 % světového HDP a tvoří jeden z nejdynamičtějších a nejslibnějších ekonomických bloků na světě.
Průzkumy veřejného mínění naznačují, že Jihoameričané jsou nakloněni nové globální mocnosti
Podle průzkumu veřejného mínění, který zadal časopis The Economist, si Spojené státy stále drží přední místo v popularitě, nicméně v Jižní Americe se postoj vůči Číně rychle zlepšuje. Čína je vnímána jako stále respektovanější světová mocnost. Zatímco Donald Trump kritizuje americké obchodní deficity, Čína aktivně rozšiřuje ty své s Jižní Amerikou a zároveň intenzivně nakupuje suroviny jako měď, lithium a sójové boby.
Obchod tvoří nejsilnější vazbu Číny s tímto regionem. V roce 2013 byly Spojené státy největším obchodním partnerem Jižní Ameriky s celkovým objemem obchodu se zbožím v dnešních dolarech 280 miliard dolarů. Do roku 2023 to bylo o 25 % méně, zatímco obchod s Čínou vzrostl o 43 % na 304 miliard dolarů. Pouze Kolumbie a Ekvádor, američtí spojenci, stále obchodují více se Spojenými státy než s Čínou. A i tam se Čína přibližuje.
Tuto změnu způsobuje čínská poptávka po komoditách. Vývoz měděné rudy z Chile do Číny se za deset let téměř ztrojnásobil. Brazilský vývoz sóji se téměř zdvojnásobil. Za nákupy si Čína kupuje politický vliv, zatímco suroviny slouží k výrobě exportu. Většina jihoamerických zemí také nyní dováží více z Číny než ze Spojených států. Stále častěji se jedná o dovoz složitějších výrobků, od elektrických vozidel po solární panely.
Čínské firmy také investují v Jižní Americe obrovské množství peněz. Od roku 2000 nalily do regionu více než 168 miliard dolarů, především do Brazílie. K oblíbeným odvětvím, jako je těžba a zemědělství, nyní přibyly obchody v oblasti telekomunikací, obnovitelných zdrojů energie a elektrárenských společností.