Vláda v západní Libyi chce větší díl zisků z prodeje ropy v kontextu nižších cen ropy na světovém trhu a pokračující občanské války v zemi.
Východní vláda Libye varovala, že může zastavit těžbu a vývoz ropy v reakci na útok milice spojené s rivalskými úřady na západě země. Ta obsadila sídlo Národní ropné společnosti. Východní vláda vedla, že „opakované útoky“ mohou vést k preventivním opatřením, jako je vyhlášení vyšší moci na ropných polích a přesunutí hlavního sídla do „bezpečnějšího města“. „
Tato situace odráží pokračující krizi v zemi, která je živena dlouholetou občanskou válkou a rozkoly ohledně kontroly nad rozsáhlými ropnými zásobami, a je ještě umocněna poklesem cen ropy, který má dopad na finance a podněcuje konkurenci mezi ozbrojenými frakcemi.
Ve východní části země, kde má vliv vojenský velitel Chalífa Haftar, se ozývají hlasy, že nedostávají spravedlivý podíl na příjmech z energetiky. Loni v létě východní vláda na více než měsíc uzavřela zařízení kvůli sporům o vedení centrální banky spravující ropné bohatství. V současné době Libye produkuje necelých 1,3 milionu barelů ropy denně, převážně na export. Jakékoli zastavení těžby může mít dopad na světové ropné trhy.
Nedávno milice vtrhly do sídla Národní ropné společnosti (NOC) v Tripolisu a požadovaly placená místa v bezpečnostních složkách. NOC ohlásila menší incident, ale uvedla, že provoz nebyl narušen.
Napětí v Tripolisu během května eskalovalo, střety mezi milicemi vedly k úmrtím a veřejným protestům požadujícím odstoupení premiéra. Vyslankyně OSN Hanna Tettehová poukázala na problémy s obnovením kontroly a varovala, že snížení financování OSN ze strany USA by mohlo bránit snahám o politické usmíření.