Merkelová podpořila Macronovu vizi reformy eurozóny

Financial Times.  Angela Merkelová podpořila návrhy na rozpočet eurozóny a společného ministra financí v odezvě na Macronovy vize dalekosáhlých reforem. Vypadá to tedy, že pokud ve volbách zvítězí, pak změna eurozóny bude její klíčovou prioritou, napsaly Financial Times.

Jenže vnímání Německa a Francie se stále velice liší. Není například jasné, co by vlastně ministr financí eurozóny dělal. Merkelová je pod tlakem, aby dodala více informací ohledně budoucí podoby eurozóny. Sociálnědemokratický lídr Martin Schulz Macronovy ideje podporuje. Macron chce společný rozpočet, který by financoval investice a měl stabilizující efekt během ekonomických krizí.

Je možné, že Merkelová bude chápat reformy eurozóny jako určité politické dědictví. Macron zopakoval, že chce více sociální a fiskální konvergence v eurozóně. Macron také řekl, že Brexit je možnost, jak jít kupředu, a přitom zemím, které nechtějí, povolit pomalejší postup.

Merkelová má ovšem jinou představu rozpočtu než Macron – byl by to fond, který by odměňoval země, které provedou strukturální reformy.

Její rozpočet je malý, ne stovky miliard eur. Prý by podporoval země, které zreformují svou ekonomiku, ale Pakt stability a růstu jim nedává dost manévrovacího prostoru.

Němečtí voliči se ovšem domnívají, že reforma eurozóny směřuje k tomu dostat se k „jejich“ penězům. Němci se obávají, že by se eurozóna změnila na transferovou unii, kde země mohou vydávat společný dluh. Merkelová ovšem společný dluh odmítá.

Roli ovšem může hrát pocit, že Německo musí pomoci Macronovi co to jen jde, aby příští volby nevyhrála Marine Le Penová. V Berlíně prý panuje přesvědčení, že úspěch Macrona a úspěch EU jsou spojité nádoby.

Merkelová také podpořila ideu „ministra financí a ekonomiky“, který by měl pomoci s větší koherencí ekonomické politiky a zajistil, aby byly „konkurenceschopné faktory harmonizovány.“

A nakonec podpořila i ideu německého ministra financí Wolfganga Schäubleho, aby se přeměnil Evropský stabilizační mechanismu na Evropský měnový fond.  

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.