Rakouské volby: Budou občané Vídně prchat z města kvůli uprchlíkům?

Přečetli jsme: V Rakousku začala volební kampaň a Rakouská lidová strana ji pojala v „americkém stylu“, a to včetně některých kontroverzních výroků. Kritika z řad sociální demokracie na sebe nenechala dlouho čekat. 

Lídr rakouských lidovců  Sebastian Kurz začal intenzivní volební kampaň ve Vídeňské městské hale. Chce dostat Rakousko zpět na vrchol. Ale vídeňský starost Michael Häupl reaguje na některé jeho výroky rozzlobeně.

Rakouský spolkový kancléř by měl mít kompetenci ke směrnicím. I to je požadavek hlavního kandidáta Rakouské lidové strany, Sebastiana Kurze. Podle Kurze se jedná o nejmohutnější začátek volební kampaně, který kdy Rakousko vidělo. Protože ve Vídeňské městské hale se sešlo na 10 000 lidí. A vypadalo to tam jako v USA.

Kurz prezentoval sedm rámcových podmínek, které je potřeba splnit, aby ÖVP mohla splnit to, co si předsevzala. A to je vrátit Rakousko zpět na vrchol. Podle německého vzoru je to například otázka kompetence kancléře pro směrnice. Kurz ovšem také požadoval zakotvení dluhové brzdy do ústavy, protože nelze více vydávat, než přijímat, pak jde země do propasti. Také by měla být nově vzdělávací povinnosti (místo školní povinnosti). Děti musejí umět před nástupem do školy německy a nesmí školu opustit, aniž by se naučily číst, psát a počítat. A také se uvažuje o snížení daní.

Sociální systém, od zdravotního po penzijní, by měly být chráněny před přistěhovalectvím. Tedy podle Kurze by neměl existovat nárok na sociální dávky pro přistěhovalce od prvního dne. A tím otevřel otázku přistěhovalectví. Země by neměla přijímat více, než je možné integrovat, řekl k tomu Kurz. Co se Evropy týká, chce subsidiaritu, měla by se koncentrovat na velké otázky a u byrokracie a malých otázek ubrat.

Je tomu něco přes sto dní, kdy Kurz přejal vedení strany. Na začátku bylo hodně kritiky i pochyb, útoky v médiích, z jiných stran i z vlastních řad. A nyní, říká Kurz, nyní máme plnou největší halu v zemi. Je to největší úvod rakouské volební kampaně v dějinách.

Kurz požaduje změnu, neboť „kde je vůle, tam je i cesta.“ A to se podle něj ukázalo i na zavření tzv. balkánské trasy. 15. října bude podle Kurze šance nechat za sebou starý systém a rozhodnout o novém směru. Kurz také varoval, že průzkumy veřejného mínění nejsou relevantní, hlavní bude výsledek 15. října. Tam se rozhodne, jakou cestou se Rakousko dále vydá. Kurz tak apeloval především na ty, kteří si myslí, že volby jsou už vyhrané – je potřeba bojovat, spojit síly a stále pracovat na kampani.

Setkání ve Vídeňské hale bylo celé v tyrkysové barvě, s kapelou i se stánky s občerstvením, v tyrkysové byla i zmrzlina „šmoula.“ Bylo to podobné jako v USA a nechyběl profesionální moderátor. Přítomni byli další významní politikové, včetně Wolfganga Schuessela, z jednotlivých spolkových zemí, nechyběl předseda Hospodářské komory.

Ovšem vídeňský starost M. Häupl (za sociální demokracii) reagoval na útoky Kurze rozzlobeně. Kurz totiž v rozhovoru také uvedl, že kvůli uprchlíkům se budou lidé z Vídně stěhovat. Starosta ale tvrdí, že je to naopak, město roste. Něco tak hloupého jsem snad ještě neslyšel, řekl ke Kurzovým slovům Häupl. Kurz podle něj nechápe, že demokracie je o kompromisech. A je třeba také zdůraznit, že sám Kurz je už dlouho členem vlády. Häupl zdůraznil, že mobilizace sociální demokracie je den ode dne lepší.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.