Transpacifická dohoda: Další zvrat

Zpráva dne: Po prvotním kanadském odmítnutí se vyjednavačům podařilo nakonec novou dohodu o volném obchodu v pacifickém regionu TPP zachránit.

Navzdory tomu, že Kanada na poslední chvíli změnila své plány, se vyjednavačům podařilo Transpacifickou dohodu zachránit. Kanadský premiér Trudeau totiž v pátek vyslovil námitky. Abe a další premiéři měli oznámit již v pátek dohodu o tom, že TPP bude pokračovat i bez USA.

Ale při summitu APEC najednou Trudeau začal požadovat více změn. Což vyvolalo další rozčilené kolo jednání mezi ministry obchodu. Teprve pozdě v noci přišlo oznámení, že se dohodu podařilo zachránit. Prohlášení mělo být k dohodě zveřejněné v sobotu a Kanada je „zpět ve hře.“

Kanadský obchodní ministr toto potvrdil, ale zdůraznil, že je potřeba udělat více práce na klíčových tématech, jako např. automobilový průmysl. Bylo dosaženo pokroku, ale je potřeba identifikovat, co je ještě potřeba udělat.

Kanadské obavy byly založeny na tom, že TPP by usnadnila cestu pro japonské výrobce aut – mohli by používat díly vyrobené v jiných zemích, např. ve Vietnamu a prodávat auta v Severní Americe. Takováto pravidla jsou laxnější než ta, která jsou v NAFTA – a ty se nyní Trump a jeho vyjednavači snaží zpřísnit.

Trudeau navíc uvedl, že Kanada se „nebude honit“, aby rychle uzavřela TPP. Jeho vláda zároveň vyjednává změny v Severoamerické zóně volného obchodu. Jak Kanada, tak Mexiko jsou také členy TPP a mnoho témat je vzájemně propojených.

Japonský premiér Abe do dohody TPP vložil velkou část politického kapitálu a doufal, že dohoda bude oživena právě na summitu APEC.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.