Le Penová kritizovala Macrona za jeho evropskou politiku

Předvolební kampaň ve Francii už začala. Šéfka pravicové strany nabídla svůj pohled na budoucnost EU.

Marine Le Penová, předsedkyně strany Rassemblement National, podrobně popsala na  tiskové konferenci minulý týden (18. ledna) svou ideu „Evropy národů“, která podle ní odporuje „znepokojivému“ projektu prezidenta Emmanuela Macrona, informuje server Euractiv. Tisková konference se konala v kontextu francouzského předsednictví v Evropské radě, ale také vzhledem k blížícím se prezidentským volbám ve Francii.

Le Penová chce vybudovat „evropské spojenectví národů“, které má být podle jejích slov v protikladu s myšlenkou, kterou hájí Emmanuel Macron. Le Penová dále kritizovala EU za její hraniční politiku, a poté také  Macrona, kterému vyčítala, že chce sdílet obranný potenciál Francie s Německem a prosazování společné obranné strategie EU. Francouzská politička z krajně pravicové strany naopak vyzdvihla spolupráci mezi evropskými národy v oblastech, kde se jejich zájmy sbližují.

Kritika směřovala také vůči EU, kterou Le Penová obvinila ze snah „vymazat vše, co nám … může připomínat naše kořeny, naši identitu“.  Podpořila rovněž vlády Polska a Maďarska za to, že se odmítly podřídit bruselskému diktátu. Podle ní nebude existovat evropská suverenita, protože neexistuje evropský lid.

Marine Le Penová, stávající prezident Emmanuel Macron a kandidátka za středopravou stranu Republikáni Valérie Pécresseová mají šanci se dostat do druhého kola prezidentských voleb, ukazují průzkumy veřejného mínění. Například poslední průzkum pro Euractiv naznačuje souboj mezi Le Penovou a Macronem s tím, že Pécressová je zatím těsně za Le Penovou.  Volby se konají v dubnu 2022.

Zdroj: Euractiv

Ilustrační foto: Autor – Kremlin.ru

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.