Vedlejší dopady války na Ukrajině: Jemen

OSN varuje: na dárcovské konferenci se nepodařilo získat dostatek peněz na zastavení humanitární katastrofy v Jemenu.

Ve středu (16. března) se v Ženevě konala dárcovská konference OSN, od dárců požadovala 4,3 miliardy dolarů na rok 2022, aby zabránila hladovění 19 milionů obyvatel Jemenu. Podařilo se ale získat jen 1,3 miliardy, finance totiž letos odmítli poskytnout dva z hlavních dárců (a současně i aktéři konfliktu): Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie.

Humanitárním organizacím docházejí peníze a přístup dárců je nutí „omezovat záchranné programy“. Za rok 2021 bylo zaplaceno pouze 60,9 % plánu pro pomoc Jemenu ve výši 3,9 miliardy dolarů, do letošního roku přechází dluh 1,5 miliardy dolarů.

Jemen, země trpící nejdramatičtější humanitární krizí na světě, je na pokraji kolapsu, vyhlídky na tento rok jsou nejhorší za celou dobu konfliktu. Země je téměř stoprocentně závislá na dovozu potravin a Abeer Efeta, mluvčí Světového potravinového programu OSN pro Střední východ a severní Afriku, se obává, že válka na Ukrajině, která produkuje třetinu jemenských dodávek pšenice, situaci podstatně zhorší, navíc zvyšuje ceny potravin obecně. Podle Světového potravinového programu je díky docházejícím financím letos nutné potravinovou pomoc Jemenu omezit, příděl potravin pro 8 milionů obyvatel bude snížen, pro hladomorem bezprostředně ohrožených 5 milionů osob zůstane nezměněn.

Zpráva OSN o současné situaci v Jemenu ukazuje trvale vysokou úroveň akutní podvýživy u dětí mladších 5 let. Akutně podvyživených je 2,2 milionů dětí, z nichž více než půl milionu je ohroženo na životě, akutně podvyživeno je i 1,3 milionu těhotných a kojících matek. Očekává se, že počet na životě ohrožených osob se v druhé půli roku zpětinásobí. Jediným řešením je mír, říká David Greesly, humanitární koordinátor OSN pro Jemen.

Po sedmi letech konfliktu, během kterého zahynuly statisíce lidí, je 80 % obyvatel 30milionové země závislých na potravinové pomoci. Povstalečtí ší’itší Húsíové napojení na Írán obsadili v lednu 2015 prezidentský palác v jemenském hlavním městě San’á, svrhli mezinárodně uznávanou vládu, převzali moc a pod jejich kontrolou se ocitla celá severní část země, v březnu proti nim zahájila koalice vedená Saúdskou Arábií intervenci (o historii Jemenu přehledně zde).

Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie patří k největším dárcům přímé (SA uvádí 19 miliard dolarů na pomoc a rozvoj od roku 2015) i zprostředkované pomoci Jemenu. Na letošní dárcovské konferenci OSN však změnily přístup, tvrdí, že potravinová pomoc se dostává k povstalcům, kteří ji blokují a odklánějí. Chyby v zajišťování pomoci částečně uznává i OSN (konkrétně jde o devět vyšetřovaných případů), nepokládá je ale za důvod nedodání pomoci. SAE a SA zřejmě i proto nyní chtějí pomoc poskytovat prostřednictvím vlastních organizací. Zvýší se tak politický efekt pomoci a budou schopny kontrolovat, kam a komu pomoc dorazí. V současné době se Rada pro spolupráci v Perském zálivu snaží dojednat setkání stran konfliktu v Saúdské Arábii, povstalci však jednání v nepřátelské zemi (celkem pochopitelně, pozn. red.) odmítají.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.