Převody peněz z Ruska do zahraničí byly v třetím čtvrtletí rekordní

Údaje za třetí kvartál jsou nejvyšší, jaké kdy centrální banka Ruska zveřejnila.

Podle aktuální statistiky ruské centrální banky dosáhly v třetím čtvrtletí roku 2022 převody ruských vkladů do zahraničí sumy 1,47 bilionu rublů (tj. asi 440 miliard korun), uvedl list Kommersant. V prvním a druhém čtvrtletí se podle bankovních údajů jednalo o 543,4, resp. 550,7 miliard rublů, což znamená, že množství peněz převedených ve třetím čtvrtletí bylo vyšší než za první půlrok roku 2022. V meziročním srovnání (2021) je nárůst 26násobný. Údaje za třetí kvartál jsou nejvyšší, jaké kdy centrální banka Ruska zveřejnila.

Centrální banka od března převody do zahraničí reguluje. Pro ruské rezidenty zavedla limit 5000 amerických dolarů měsíčně na převody z jejich účtů ve prospěch manželů, blízkých příbuzných, vlastních i nevlastních sourozenců, adoptivních rodičů a adoptovaných dětí.

V červnu byl měsíční limit zahraničních převodů z Ruska zvýšen pro fyzické osoby z 50 000 amerických dolarů na 150 tisíc, převod může být proveden na vlastní účet nebo na účet jiné osoby. Hranice pro převod bez otevření účtu byla zvýšena z 5 000 na 10 000 amerických dolarů.

V současnosti stále více bank mimo Rusko odmítá přijímat karty Mir. Centrální banka Kazachstánu oznámila třináctinásobný nárůst celkového objemu převodů z Ruska. Příliv Rusů do země se v září minulého roku zvýšil v souvislosti s částečnou mobilizací Ruska.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.