Převzetí a fúze společností jsou ve Švýcarsku na vzestupu

Počet fúzí a akvizic ve Švýcarsku v roce 2022 dosáhl rekordního maxima.

Navzdory nestabilní situaci na finančních trzích a válce na Ukrajině si alpská země v oblasti byznysu vedla velmi dobře. Poradenská společnost KPMG koncem ledna uvedla, že v loňském roce bylo zaznamenáno přibližně 647 obchodů se švýcarskou účastí. Jde o nárůst z předchozích rekordních 604 v roce 2021. Kterých sektorů se tyto obchody týkaly? Nejvíce zapojeným sektorem byly telekomunikace a technologie se 124 transakcemi v celkové výši 14,5 miliardy USD. Významně aktivní byl také průmysl a sektor farmacie a biologických věd. Celková peněžní hodnota obchodů však klesla o 18,5 % na 138,5 miliardy USD (127,6 miliardy CHF).

Pokud jde o přeshraniční transakce, švýcarské firmy mnohem více kupovaly, než byly samy odkupovány. V případě 283 obchodů byla švýcarská firma kupujícím, ve srovnání se 152 transakcemi, během kterých byly švýcarské společnosti koupeny zahraničními. Největším obchodem roku 2022 pak byla fúze za 20,7 miliardy dolarů, která vedla ke spojení ženevské společnosti Firmenich na výrobu vůní a příchutí a nizozemské výživové firmy DSM. Další významný obchod ve výši 19 miliard dolarů uskutečnila švýcarská tabáková firma Philip Morris, jež převzala společnost Swedish Match, výrobce zápalek a tabáku. Expert KPMG Timo Knak uvedl, že očekává, že boom v oblasti fúzí a akvizic bude pokračovat i v roce 2023, a to navzdory problémům v globálních dodavatelských řetězcích, válce na Ukrajině a zvyšování úrokových sazeb.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.