Čínská ekonomika v květnu zklamala očekávání silnějšího růstu

Květnová čísla ukázala, že čínské oživění zpomalilo mimo jiné díky poklesu globální a domácí poptávky.

Čínské hospodářství v květnu klopýtalo. Očekávaný růst průmyslové výroby a maloobchodních tržeb zaostal za prognózami. Zdá se, že Peking bude muset udělat více pro to, aby podpořil vratké oživení po pandemii, napsala agentura Reuters.

Na začátku letošního roku vypadalo hospodářské oživění Číny slibně. Nicméně už ve druhém čtvrtletí ztratilo na dynamice. V reakci na to čínská centrální banka minulý týden snížila některé klíčové úrokové sazby a očekává se, že dojde k dalšímu snížení.

Podle čínského Národního statistického úřadu vyrostla průmyslová výroba o 3,5 %, ve srovnání s dubnem je to méně (5,6 %).  Výrobci totiž bojují se slabou poptávkou doma i v zahraničí.  Maloobchodní tržby, klíčový ukazatel spotřebitelské důvěry, vyrostly o 12,7 % a znovu zaostaly za prognózami 13,6 %. Oproti dubnu (18,4 %) se jednalo o zpomalení.

Další údaje ukázaly, že produkce surové oceli v květnu prodloužila meziroční i meziměsíční pokles, zatímco denní produkce uhlí se oproti dubnu také snížila. Mírný vývoj v Číně překvapil analytiky, kteří očekávali výraznější oživení po přísných pandemických omezeních.

Dosavadní vývoj posiluje potřebu dalších ekonomických stimulů. Čína totiž čelí deflačním rizikům, růstu dluhů provinčních vlád, rekordní nezaměstnanosti mladých (rekordních 20,8 %) a slabé globální poptávce. Investice do nemovitostí v květnu klesly nejrychlejším tempem přinejmenším od roku 2001 a meziročně o 21,5 %. Sektor nemovitostí je přitom tradičním zdrojem ekonomického růstu v Číně.

Čínská centrální banka minulý týden snížila úrokovou sazbu své jednoleté střednědobé zápůjční facility, což bylo první takové uvolnění za posledních deset měsíců. Očekává se, že si tak připravila půdu pro snížení základních úrokových sazeb z úvěrů v tomto týdnu.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.