Europoslanci požadují plán potravinového zabezpečení EU a více prostředků pro zemědělce

EU musí posílit svou potravinovou bezpečnost, autonomii a odolnost svého zemědělského sektoru v souvislosti s pandemií covid-19, ruskou válkou proti Ukrajině a změnou klimatu.

V usnesení poslanci požadují snížení závislosti EU na třetích zemích a diverzifikaci dodávky kritických dovozů, jako jsou hnojiva, krmiva a suroviny. Poslanci vyzývají k vypracování plánu na zajištění potravinového zabezpečení založeného na strategických zásobách potravin, strategii pro bílkoviny a krmiva a finanční podpoře evropských zemědělců, informoval na svém webu Evropský parlament.

Financování přístupu zemědělců k digitálním technologiím a přesnému zemědělství je podle poslanců klíčové pro zvýšení výnosů a snížení používání pesticidů a spotřeby vody. Měl by být rovněž vytvořen nový program EU na modernizaci zavlažovacích zařízení a podporu nové vodohospodářské infrastruktury.

Poslanci dále vyzývají ke kampaním proti plýtvání potravinami včetně spolupráce supermarketů s potravinovými bankami, a zasazují se o investice do infrastruktury pro udržitelnější přepravu a skladování zemědělských produktů. Součástí obchodních dohod by měla být kapitola o potravinářských a zemědělských produktech s cílem předcházet nekalé hospodářské soutěži ze strany producentů ze třetích zemí, na něž se vztahují méně přísné právní předpisy.

Dopad Zelené dohody na zemědělství

Poslanci uznávají, že Zelená dohoda je možným milníkem „při přechodu EU na ekologičtější, udržitelnější a odolnější hospodářství a zemědělství“. Upozorňují však, že „některá z navrhovaných opatření mohou mít nezamýšlené dopady, které dosud nebyly na úrovni zemědělských podniků řádně posouzeny a identifikovány“. Komise by proto měla při provádění Zelené dohody zajistit „zachování zemědělského podnikání a činnosti v celé Unii ze strategického hlediska, pokud jde o potravinové zabezpečení“.

Prohlášení zpravodajky

Zpravodajka Marlene Mortlerová (EPP, DE) uvedla: „Potravinovou soběstačnost nelze považovat za samozřejmost. Evropa se musí stát nezávislejší. Potravinovou bezpečnost si můžeme zajistit pouze tehdy, pokud budou mít evropští zemědělci silnou a životaschopnou pozici v potravinovém řetězci a budou moci investovat do budoucnosti. Chtějí inovace a potřebují motivaci! Naši zemědělci si zaslouží spolehlivé politické a praktické podmínky. Navrhujeme proto posílit úlohu prvovýrobců v potravinovém řetězci, podpořit mladé zemědělce a zemědělkyně a zvýšit investice a inovace. Jen tak lze vytvořit pozitivní perspektivu pro evropské zemědělce, jejich budoucí generace a naše potravinové zabezpečení.“

Souvislosti

Přijetím tohoto usnesení Parlament reaguje na očekávání občanů týkající se budoucnost zemědělství, produkce potravin, biologické rozmanitosti, ekosystémů a znečištění, udržitelné spotřeba, balení a výroby a zvýšení konkurenceschopnosti EU a další prohloubení jednotného trhu, jak je vyjádřeno v návrzích 1, 5 a 12 závěrů Konference o budoucnosti Evropy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.