Německo: Výrobce pneumatik Goodyear uzavře závod ve Fuldě

Uzavření výroby má zlepšit strukturu nákladů a zajistit dlouhodobou konkurenceschopnost a ziskovost.

Výrobce pneumatik Goodyear sdělil svůj záměr uzavřít závod ve Fuldě do konce třetího čtvrtletí roku 2025. Původněplánované snížení počtu zaměstnanců na polovinu nyní povede k uzavření celého závodu. To se dotkne 1050 zaměstnanců, kteří přijdou o práci v tradičním závodě. Dotkne se to i závodu ve Fürstenwalde (Braniborsko). Tamní výroba má být ukončena do roku 2027, jak společnost oznámila.

Firma Goodyear situaci vysvětlila takto: „Jedná se o obtížné, ale nezbytné rozhodnutí, jehož cílem je snížit nadbytečné kapacity a sladit naši výrobní strukturu s poptávkou.“ Podle mluvčího se „v  posledních několika měsících vyhlídky trhu výrazně a rychle zhoršily. Předpovědi poptávky se značně snížily ve všech segmentech pneumatikářského průmyslu.“

Růst z levných dovozů z Asie se dále zintenzivnil, vysvětlil mluvčí. Kromě toho je výzvou pro konkurenceschopnost pokračující inflační tlak.

Anne Weinschenková z Průmyslového svazu hornictví, chemického průmyslu a energetiky (IGBCE) po ohlášeném snižování počtu zaměstnanců kritizovala výše uvedená prohlášení: „Není věrohodné, že by se situace během několika měsíců tak změnila. Domnívám se, že plány na uzavření ležely v šuplíku už dlouho. A nyní oběma pracovištím zazněl umíráček.“

Weinschenková ujistila, že bude za zaměstnance bojovat: „Mohli bychom se pokusit vyjednat sociální kolektivní smlouvu“. V úvahu přichází i stávka.

Společnost Goodyear uvedla, že si je vědoma své odpovědnosti vůči zaměstnancům a jejich rodinám a je odhodlána „najít spravedlivé řešení a podpořit všechny postižené“.

Mezi značky společnosti patří také pneumatiky Fulda – ty se budou vyrábět v jiných závodech, jak firma informovala.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.