Rusko zčtyřnásobilo svůj vývoz zlata do Hongkongu

V důsledku západních sankcí i nové legislativy v Dubaji stále více ruského zlata směřuje do Asie.

Rusko letos zčtyřnásobilo vývoz zlata do Hongkongu na 68 tun poté, co bývalý hlavní odběratel, Spojené arabské emiráty, potlačil nelegální obchod s tímto drahým kovem, uvedl Business Insider. Hnací silou vyššího ruského vývozu zlata na asijský trh jsou i přísné západní sankce uvalené na Rusko. V jejich důsledku bylo ruské zlato vyřazeno z londýnského trhu se zlatem, který je tradičním centrem obchodu s tímto drahým kovem.

Pokud jde o přesměrování toků zlata ze SAE do Hongkongu, je částečně způsobeno zavedením regulačních opatření proti jakémukoli nelegálnímu obchodu se zlatem. V roce 2022, tedy před těmito opatřeními, dovezly Spojené arabské emiráty z Ruska 96,4 tuny slitků, což je pětkrát víc, než ve stejném období činil ruský vývoz zlata do Hongkongu.

Spojené arabské emiráty dostala pod větší dohled globální Financial Action Task Force v březnu 2022, poté se obchodování se zlatem v Dubaji zpomalilo. Kvůli zvýšenému vládnímu dohledu jsou veškerá vypořádání s ruskými vývozci obtížná.

Podle celních údajů dovozci zlata v Dubaji přesměrovali zásilky do Hongkongu, který nyní sklízí šťavnaté ovoce tvrdých omezení proti ruskému zlatu. Kromě Hongkongu a SAE se významným dovozcem ruského zlata stalo také Turecko.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.