Bude dostatek ropy?

Nadměrná nabídka ropy udržuje ceny na nízké úrovni, ale podle generální ředitelky společnosti Occidental PetroleumVicki Hollubové se situace na trhu s ropou brzy obrátí.

Nesoulad mezi nabídkou a poptávkou pomohl v posledních měsících snížit ceny, ale tato dynamika se brzy obrátí, varovala Hollubová, a v nadcházejících letech bude převládat nedostatečná nabídka.

Ačkoli se poptávka po ropě krátkodobě snížila, energetické trhy se potýkají s dlouhodobými problémy s dodávkami, uvedla Hollubová, vzhledem k tomu, že producenti nebyli schopni nahradit ropu, kterou v současnosti těží.

„Všechna velká pole byla nalezena. Vezmeme-li 20 největších ložisek na světě, 97 % objemu z nich bylo objeveno před rokem 2000. Nyní jsme tedy v situaci, kdy za pár let budeme mít velmi nízkou nabídku, takže se situace obrátí,“ varovala Hollubová.

Před podobným výsledkem, kdy nedostatečná nabídka ropy vyvolá tlak na růst jejích cen, varovali i další prognostici trhu s ropou. Chronické nedostatečné investice v odvětví také znamenají, že ropa a další komodity se nacházejí v „supercyklu“, který by mohl vyhnat ropu až na 100 dolarů za barel, jak již dříve odhadla společnost Goldman Sachs.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.