Starosti místodržícího

Jan Zmatlík glosuje dvě poslední vyjádření ministra zahraničí ČR Tomáše Petříčka ohledně Ukrajiny.

Jak známo, sedí český ministr zahraniční ve Štrasburku, jak koneckonců jeho funkci odpovídá.

Jeho místodržící v Černínském paláci Tomáš Petříček sděluje, nejen svým obdivovatelům, kteří v něj vkládají poměrně velké naděje, na Twitteru toto:

„1/2 Sleduji vývoj okolo ukrajinského zákona k sociální péči o veterány boje za nezávislost Ukrajiny ve 20. století. Jde o vnitřní záležitost z dávno minulé doby – složité stránky dějin si každá země musí SAMA vyřešit.“

„2/2 Český a evropský dialog s Ukrajinou je zaměřen do budoucna: na posilování právního státu, demokracie a ochrany lidských a občanských práv. V tom Ukrajinu jako zemi asociovanou s EU podporujeme a podporovat budeme.“

K tomu se nabízejí následující otázky:

  • Hodlá Tomáš Petříček nabídnout odškodné pozůstalým po banderovcích, které surově zavraždila československá armáda po válce?

 

  •  Jak by osobně navrhoval „vyřešit si“ „složité stránky dějin“ u nás v české kotlině?

Věřím, že Ukrajina na ČR i na Tomáše Petříčka – zejména poté, kdy Němci a Francouzi působí  v tomto ohledu liknavě, spoléhá. Kdo jiný by jim také koneckonců mohl pomoci posilovat právní stát, demokracii a ta práva. … Slovan všude bratra má!

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.