Si Ťin-pching připravuje Čínu na dlouhou obchodní válku

Čína se připravuje na dlouhý konflikt s USA. Dohoda, která by zahrnovala, co vše Čína dělá špatně, není samozřejmě pro čínské vedení přijatelná.

Tom Mitchell píše pro FT o tom, jak se Čína připravuje vydržet americký tlak. Mitchell se navíc domnívá, že Čína je ve slabším postavení – je více závislá na vývozu do USA, než jsou Američané závislí na vývozu do Číny, americká ekonomika prý zrychluje, zatímco čínská zpomaluje.

Čínská vláda ale věří, že má dvě silné stránky. První z nich je míra kontroly nad ekonomikou a společností, o níž se Trumpovi může jen zdát, nebo o ní může tweetovat, píše Mitchell. Jsou to banky, média, celá strana a celý státní aparát.

Trump se snaží „pozitivně ovlivňovat trhy“, ale čínská vláda má k dispozici celou síť bank, brokerů a státních korporací, kteří podrží čínský trh, když bude třeba.

Druhá výhoda Číny spočívá v tom, že v Číně je dlouho budovaný pocit historické křivdy vůči zahraničním velmocem, které v minulosti Čínu ponižovaly. Když unikly některé body z jednání mezi Čínou a USA, Číňané byli pobouřeni. Vnímali americké požadavky jako kapitulaci, jako seznam požadavků, kterým je potřeba se podřídit.

Jako by bylo znovu 19. století, kdy Japonsko a západní síly vyvíjely vůči Číně diktát. Jestliže se mají dvě velmoci od sebe odpojit, ať se to stane. Ale čínský lid vydrží mnohem víc, než rozmazlení Američané, říká profesor Wu ze singapurské univerzity.

Trump se musí potýkat se stížnostmi řady skupin, kterým se nebude líbit jeho politika vůči Číně a to, že náklady ponesou i američtí spotřebitelé – ať to jsou média, zemědělci nebo Wall Street.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.