Čína chce technologicky porazit Spojené státy

Věda a technologie dostávají v Číně zelenou. Oblast technologií budoucnosti se stává novým bitevním polem velmocenské soutěže.

Čína připravuje 14. pětiletý plán na roky 2021 až 2025, který bude zaměřen na rozvoj technologií, takže žádá o vstupní data ministerstvo vědy a technologií, která pak bude konzultovat s průmyslovými hráči, jako jsou Alibaba, Tencent, Baidu nebo skupiny BAT, Huawei a ZTS a další státní podniky. Během následujících měsíců má čínská vláda určit hlavní oblasti a sektory, které si zaslouží státní financování. O nových plánech Pekingu napsal pro noviny Asia Times Gordon Watts.

Vyspělé technologie budou na prvním místě. V listopadu 2019 byl spuštěn megafond 21 miliard dolarů, který má směřovat do výroby jako součást výzkumného a rozvojového rozpočtu v celkové hodnotě 110 miliard dolarů. Tato čísla se ještě změní právě s ohledem na to, jak bude zformulován nový pětiletý plán, a také v kontextu technologické soutěže mezi Čínou a USA.

Vztah mezi vědou a technologií se v roce 2020 dostane do dalšího kritického bodu, řekl k tomu Li Čeng z Ústavu pro soudobé mezinárodní vztahy. Rozpory mezi Čínou a USA v oblasti vědy a technologie se v posledních letech zvýšily. Spojené státy vidí vzestup čínských technologií jako hrozbu, takže vytvářejí bariéry pro volný tok technologií, dat, kapitálu, trhů a talentů, tvrdí dále Li.  Podle čínského odborníka už se vedou debaty o tom, že do 10 let se mohou Čína a USA technologicky „odpojit“.

Tehdy se věda a technologie stanou „kritickým bitevním polem“ pro velmocenskou soutěž.

V plánu pro vědu a technologie se ocitlo celkem šest průmyslových oblastí, zejména energetika, IT a biofarmarceutika. Všechny technologie by měly sloužit národním strategiím, technologické konkurenceschopnosti a národní bezpečnosti.

Watts je toho názoru, že to vše spěje k „vyladění“ čínských nástrojů pro novou studenou válku – srdcem konfliktu pak budou technologie budoucnosti. První salvou této války byla kauza společnosti Huawei a technologie 5G.

V případě, že se Číně podaří stát se průkopníkem v technologickém vývoji, umožní to čínským firmám vybudovat si monopoly v zahraničí a určovat například globální technologické standardy podle svých představ, tvrdí James L. Schoff, odborník Carnegie Asia Program.

Průkopníkem tohoto přístupu je právě firma Huawei, druhý největší světový producent smart telefonů na světě.

Podle studie Fitch Solutions je to právě státní financování a půjčky, které umožní čínským firmám vstoupit na nové trhy a nabídnout na nich výrobky za často dotované ceny. V případě telekomunikací se tak daří porazit konkurenty jakými jsou firmy Ericsson a Nokia. Na rozvojových trzích spojených s iniciativou Jedno pásmo, jedna stezka přebijí nízké ceny jakékoliv obavy před tím, že by pak Čína mohla svoje telekomunikační sítě zneužít jako zbraň.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.