OECD varuje: rostoucí dluh dopadne na rozpočty vyspělých zemí

Podle OECD se vzrostl suverénní dluh vyslělých zemí na 45 bilionů dolarů a země tak čelí rostoucímu vládnímu dluhu v kontextu vyšších úrokových sazeb.

Suverénní dluh členských zemí OECD se zvýšil z 25 bilionů dolarů v roce 2008 na 45 bilionů dolarů. 

Vyspělé země čelí rostoucímu vládnímu dluhu, který podle OECD představuje „značnou výzvu“ vzhledem k rozpočtům, neboť po celém světě rostou úrokové sazby. Nízké úrokové sazby pomohly držet i vyšší úrovně vládního dluhu i dlouhodobé deficity od finanční krize, říká OECD. Jenže toto „relativně příznivé“ prostředí pro financování suveréna „nemusí být permanentním znakem finančních trhů.“

Analytik OECD uvedl, že většina členů klubu nejvyspělejších zemí se potýká s rostoucí zátěží z dluhu, který se blíží splatnosti, a k tomu mají dále rozpočtové deficity. Varování ohledně dlouhodobých dopadů vysokého veřejného dluhu je posun v politice OECD, která ještě v listopadu chválila země za uvolněnou fiskální politiku, která má pomoci globálnímu růstu. Mohli jsme se dočíst, že například i dlouhodobý nárůst výnosů z desetiletých vládních dluhopisů o jeden procentní bod mohou zhoršit rozpočtovou bilanco v průměru mezi 0,1-0,3 % HDP ročně v následujících třech letech.

Nyní ovšem se říká, že použití fiskálních opatření jako stimulu záleží na individuální fiskální pozici každé země, a také že je potřeba vytvořit pevné fiskální „kořeny“, dokud jsou dobré časy.

Celkově země OECD zaznamenaly nárůst suverénního dluhu, z 25 bilionů dolarů v roce 2008 na více než 45 bilionů dolarů tento rok. Poměr dluhu k HDP je v průměru 73 %, a členové si budou muset letos na trzích vypůjčit 10,5 bilionů dolarů. Dluh, který vznikl po finanční krizi, bude splatný v následujících letech. Vyspělé země tedy budou muset refinancovat 40 % celkového dluhu v příštích třech letech, upozornila OECD.

Ratingy řada zemí spadly, protože jejich úrovně dluhu během uplynulých deseti let vzrostly, což snížilo atraktivitu určitého suverénního dluhu pro investory, kteří hledají vysoce kvalitní úvěr. Ratingová agentura Fitch varovala, že rostoucí úrokové sazby představují fiskální riziko pro země, které budou zvyšovat výpůjčky od soukromých investorů tento rok poprvé za čtyři roky.

Globální ekonomika zažívá koordinovanou konjunkturu, což znamená, že postupně se obrací bezprecedentní opatření monetární politiky. Jak se bude snižovat držba vládního dluhu centrálními bankami a úrokové sazby porostou, výnosy z dluhopisů půjdou nahoru. USA emitují více dluhu, aby mohly financovat svou daňovou reformu, dodatečná nabídka americký dluhopisů (Treasuries) znamená, že investoři také předpokládají nárůst výnosů.

Dlouhodobý nárůst výnosů bude znamenat, že vlády budou mít větší náklady na refinancování existujícího dluhu a vydávat nové dluhopisy. Refinanční náklady budou větší zátěž na emitující zemi, takže se nabízí otázka dopadu nákladů na obsluhu dluhu na ekonomiku. Vyspělé země činí již některá předběžná opatrnostní opatření, například zvyšují objem dluhu, který má velmi dlouhou splatnost tak, aby se omezily nutnost refinancování pro jeden rok.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.