Podivný spojenec

Zdeněk Vopat píše o prazvláštní „spojenecké“ politice amerického prezidenta Donalda Trumpa v rámci organizace NATO.

V minulých dnech rozeslal prezident USA Donald Trump přinejmenším devíti členským státům NATO dopis, ve kterém kritizuje jejich „nízké“ výdaje na společnou obranu. Leitmotiv dopisu prezidenta Trumpa je následující: NATO není schopno čelit společným bezpečnostním výzvám a ostatní členské státy by měly zvýšit výdaje na obranu. V opačném případě se již dřív Donald Trump nechal slyšet, že USA by mohly přehodnotit své závazky vůči svým evropským spojencům. Podle prezidenta Trumpa by tak některé země nemusely mít pevnou garanci, že jim v případě ohrožení USA přijdou na pomoc.

Bylo by zajímavé zjistit, jak by prezident Trump reagoval, kdyby ostatní členové NATO sdělili USA, že se v současné době necítí být ohroženi žádným nečlenským státem. Rovněž by bylo zajímavé zjistit, jak by prezident USA reagoval, kdyby jej jeho spojenci v NATO zdvořile požádaly, aby stáhl své vojáky a vojenské základny z jejich území. Obávám se však, že takto asertivně členové aliance jednat prostě nedovedou.

Prezident Trump se sice na straně jedné zaklíná vzájemným spojenectvím, avšak na straně druhé vyvíjí nepokrytě nátlak na ostatní členy aliance, aby zvýšili své výdaje na zbrojení a dá se předpokládat, že nemá namysli, aby ostatní členové kupovali zbraně svých evropských spojenců.

Zároveň prezident Trump proti svým „spojencům“ v NATO vede obchodní válku, protože prý jejich obchodní praktiky nejsou vůči USA férové. Tato politika Donalda Trumpa přesně zapadá do jeho strategie „Amerika na prvním místě“.

Budeme si sice říkat, že jsme partnery, kteří sdílí společné hodnoty a bezpečnostní rizika, ale především jsme vazalové USA.

Opravdu se jedná o podivné spojenectví, kdy jeden ze spojenců vyhrožuje ostatním a zároveň proti nim vede obchodní válku. Nejsmutnější skutečnost je ovšem ta, že Donald Trump nehraje vabank, ale hraje tak říkajíc na jistotu. Moc dobře totiž ví, že američtí „spojenci“ v NATO a v EU nejsou schopni překročit svůj myšlenkový rámec a uvědomit si, že by se bez USA mohli zcela dobře obejít. Dá se předpokládat, že na nadcházejícím summitu NATO Donald Trump uslyší pouze fňukání ostatních členů aliance, stejně jako to předvádí Evropská unie.

V takovémto myšlenkovém rámci nezbývá americkým spojencům než doufat, že po prezidentu Trumpovi přijde do Bílého domu někdo, kdo alespoň na oko bude brát ohledy na své „spojence“. Obrovským kladem Donalda Trumpa je skutečnost, že ukázal svým „západním“ spojencům jaké o nich má USA vlastně mínění.

Ilustrační obrázek: Autor – Chairman of the Joint Chiefs of Staff from Washington D.C, United States – 170529-D-SW162-1296, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=59392216

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.