Dluhy suverénů znepokojují. Kvůli rostoucím úrokovým sazbám

Globální vládní dluh se od finanční krize téměř zdvojnásobil, tvoří asi 60 % globálního produktu a činí 66 bilionů dolarů.

Rostoucí úrokové sazby a vysoká úroveň zadluženosti některých vlád vyvolávají řadu rizik pro vlády. Varování vydala ratingová agentura Fitch a informovaly o tom noviny Financial Times (vydání 24/01/2019). Globální vládní dluh se od finanční krize téměř zdvojnásobil, tvoří asi 60 % globálního produktu a činí 66 bilionů dolarů.

Kvalita dluhu se ale zhoršuje. Jen jedenáct suverénů (zemí) má rating AAA a země, které mají rating „junk“ tvoří asi 7 % celku.

Průměrný rating na trzích vyspělých zemí je pod AA, v rozvíjejících zemích je pod BB+. Fitch se obává napětí kvůli zhoršující se finanční situaci.

Rok 2019 nevypadá tak příznivě. Zpomalující se růst v mnoha zemí ohrožuje především země s vyšším dluhem. Kvůli velmi uvolněné monetární politice minulých let (např. politice kvantitativního uvolňování, pozn. redakce) byla úroková sazba z dluhopisů velmi nízká. Ale tato politika nyní končí.

OECD vydala varování minulý rok. Rostoucí úrokové sazby mohou ohrozit obsluhu dluhu (tj. placení úroků z dluhopisů). Hodně dluhu bude navíc splatného v dalších letech, například vyspělé země budou muset refinancovat 40 % celkového dluhové zásoby do roku 2021.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.