Trump vezme Indii její obchodní výhody

Nové Dillí chce silné hospodářské vazby na USA. Prezident Trump se ovšem rozhodl ukončit preferenční obchodní režim pro Indii.

Nová indická vláda uvedla, že se bude snažit o silné ekonomické vazby s USA, i když se prezident Donald Trump aktuálně rozhodl, že Indii ukončí od 5. června preferenční obchodní režim. Indická vláda zatím uvedla, že se (podobně jako USA) bude držet svého národního zájmu.

Indie měla prospěch z programu GSP (všeobecný systém preferencí), který umožňoval dovoz do USA až za 5,6 mld. dolarů ročně.

Indie se přitom předtím snažila zabránit tomu, aby ji USA ze seznamu preferencí odstranily. Tah USA přišel neočekávané a ihned poté, co se Naréndra Módí stal znovu premiérem.

USA byly údajně rozčíleny tím, jak Indie zpřísňovala regulace, které podporovaly domácí firmy. Především pravidla e-commerce prý poškodily firmy Amazon a Walmart.

Trump uvedl, že nedostal záruky, že Indie poskytne USA spravedlivý a rovný přístup na své trhy. 24 členů Kongresu se postavilo proti a požadovalo, aby Trump preferenční režim pro Indii nerušil.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.