Rekordní americká expanze: bohatí ještě bohatší. Ostatní ne

Růst hospodářství má nerovnoměrné důsledky. Smetanu v podobně dalšího obřího bohatství slízávají ti už tak nejbohatší.

USA zažívají nejdelší ekonomický růst v historii, nejlépe je charakterizován nadbytkem extrémního bohatství a stále se rozšiřující propastí mezi nespravedlivě bohatými a těmi ostatními.

Akvizice a fúze jsou čím dál větší, jednotlivci si kupují luxusní jachty či celé sportovní týmy, informuje Reuters. Počet miliardářů v USA se za poslední dekádu zdvojnásobil, je jich 607.

Bohatí jsou ještě bohatší a bohatnou stále rychleji.

Jenže na opačné straně příjmového žebříčku je stagnace. Pětina nejbohatších Američanů drží 88 % bohatství země, jejich podíl od krize zvýšil. Na druhé straně je 39 milionů lidí, kteří dostávají potravinové poukázky, což je o 40 % víc než v roce 2008, populace přitom vzrostla jen o 8 %.

Po krizi se všichni snažili především stabilizovat trhy a navýšit ceny aktiv, o nerovnost se příliš nestarali. A nyní se znovu objevují atributy onoho mega-bohatství, jehož okázalost předcházela i minulou finanční krizi.

Nájmy v New Yorku rostly dvakrát rychleji než mzdy – lidé s nízkými příjmy mají problémy a počet lidí bez domova je o 70 % vyšší než před deseti lety.

Pro mnoho lidí žádný „boom“ není, náklady na bydlení, jídlo, teplo a vodu jsou obrovské.

Vztek nad nespravedlností si pomalu proráží cestu i do politiky, demokratičtí kandidáti slibují snížit náklady na zdravotnictví, zajistit práci i zdanit bohaté.

Jerome Powell, předseda FEDu, si ovšem expanzi pochvaluje. Tvrdí, že lidé dostávají pracovní příležitosti a že „prospěch z dlouhého oživení“ prosakuje i dolů, takže je důležité expanzi udržet.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.