Propuštěného Lulu čeká největší boj jeho života

Lula a celá brazilská levice musejí přejí do ofenzívy, aby zabránili další porážce. Na globální úrovni jsou jejich spojenci prezidenti Ruska a Číny.

Pepe Escobar píše o návratu brazilského exprezidenta Luize Inácia Lula da Silvy a domnívá se, že jeho hlavními spojenci jsou ruský a čínský prezident. Dva dny po svém propuštění z vězení (díky velmi těsnému rozsudku Nejvyššího soudu) se už Lula postavil před odborový svaz kovodělníků v Sao Bernardu. Jeho projev se koncentroval na sociální revoluci v Brazílii. Lula hovořil o strašných podmínkách, v nichž se nacházejí brazilští pracující. Strhal ekonomický program ministra financí, hocha chicagské školy a pinochetisty s neoliberálním programem. S tím, který nyní prohrává na ulicích Chile. Ukázal, jak brazilská pravice sází na neofašismus, kritizoval média – hlavně ultrareakční Globo. Nemohl se ani vyhnout otázce milicí, protože není tajemstvím, že klan Bolsonarů podporuje milice a má podporu vojenských kruhů Brazílie. Žádný smír, žádný mír a láska. Bolsonaro bude čelit tvrdé opozici, před kterou už nebude moci utéct, myslí si Escobar.

Lulu uvěznění změnilo. Ze zraněného státníka se stal bojovníkem. Dívá se na něj celý Globální Jih. Je to boj sociální demokracie proti neofašismu. Sociální programy, občanská společnost, která určuje veřejnou politiku, boj za rovnost proti autokracii, proti státním institucím, které jsou spojeny s milicemi, proti rasismu a nenávisti. Bernie Sanders i Jeremy Corbyn nabídli oba Lulovi svou podporu.

Escobar uvádí, že se po propuštění Luly spojil se svými dalšími kontakty, které mu potvrdili, že brazilský Nejvyšší soud je podplacený. Absurdity, které z něj vychází, jsou součástí hybridní války, která se skrývá pod rouškou boje proti korupci. Šlo o to zničit Petrobras, zbavit se prezidentky Dilmy Rousseffové, uvěznit Lulu.

Brazilská armáda je u Nejvyššího soudu všude. A osvobození Luly bylo těsné: šest hlasů ku pěti. Z právního hlediska bylo nemožné ho držet ve vězení, a zdá se, že si někdo opravdu dal tu práci a přečetl si ústavu Brazílie. Ale projekt běží dál, varuje Escobar. Jde o to nechat rozkrást brazilské bohatství a nastolit vojenskou diktaturu. Brazílie je americkou kolonií, takže Lula je ve vězení, protože systém to dovolil.

Jaira Bolsonara propuštění Luly vyděsilo, však také napsal, že je „zrovna teď“ na svobodě. Není těžké si představit scénář, že Lulu znovu zatknou a dají ho do izolace v maximálně hlídaném vězení. Nyní musí Lula ukázat, jak lživá byla jeho obžaloba. Armáda se snaží spojit Stranu pracujících s brazilskou kriminální organizací. Nit se má táhnout až ke kolumbijským FARC, Hizbolláhu a k Bolívii.

Armáda potřebuje chaos, propojení s terorismem a organizovaným zločinem tak, aby mohla být vnímána jako síla, která „obnoví pořádek“ a donutí k přijetí takového brazilského Patriot Act. Nejde o žádnou konspiraci, varuje Escobar.

Lula a celá brazilská levice musejí přejít do ofenzívy. Tento týden se bude v Brazílii konat 9. summit zemí BRICS. Což takhle nějaká utajená schůzka ve složení Lula, Vladimir Putin a Si Ťin-pching. Oni jsou totiž Lulovi hlavními spojenci na globální úrovni, říká Escobar. Čekali na něj, to vím od diplomatů, píše Escobar.

Pokud se Lula bude orientovat jen na reorganizaci levice v Brazílii, pak ho vojenská mašinérie sežere. Levice je infiltrována, všude. Je to totální válka. I kdyby snad Lula zůstal na svobodě, nebude smět kandidovat na prezidenta v roce 2022, což ale nevadí. Bude muset být velmi statečný, končí Escobar.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.