V Ekvádoru po volbách pokračují pouliční protesty

AP. Už druhou noc se sešli podporovatelé kandidáta na prezidenta Ekvádoru Guillerma Lassa na ulicích hlavního města k protestům, proti výsledku voleb. V nich vyhrál představitel socialistů Lenin Moreno. Jeho odpůrci viní vládu z volebních podvodů, zatímco Lasso odmítá výsledky voleb uznat.

Konzervativní bankéř Lasso zatím stále odmítá uznat výsledek voleb a nazývá vládu “ilegitimní”. Na náměstí v hlavním městě Quitu řekl Lasso svým příznivcům: “Nebojíme se mizerných zbabělců, kteří stojí na špatné straně dějin.”

Podle AP bylo na náměstí “několik tisíc” lidí.

V noci se většina z nich rozešla domů a pár stovek zůstalo, a to pod dohledem pořádkové policie. Druhý protest byl ale o dost klidnější než ten první hned po vyhlášení výsledků voleb, když stovky Lassových podporovatelů křičely na ulicích “podvod” a téměř zničily železné bariéry, které chránily radnici města.

S 99 % hlasů spočítaných získal socialista Moreno 51 % a jeho konzervativní oponent Lasso 49 %.

Lasso volby kritizuje kvůli tomu, že ve všech provinciích Ekvádoru byly celkem tři exit polly, které mu slibovaly vítězství ve volbách. Jeden z nich, který předpověděl přesně výsledky prvního kola, dával Lassovi dokonce náskok 6 %.

Argument Lassa je, že národní volební komise je zmanipulovaná ve prospěch Morena z doposud vládnoucí socialistické strany Alianza PAIS.

Přes rétoriku ale Lasso zatím nedokázal dodat konkrétní důkazy o volebních podvodech. Organizace amerických států, která dohlížena na volby v celkem 480 okrscích, neoznámila žádné problémy ohledně průběhu voleb.

Odstupující prezident Rafael Correa už ostře kritizoval Lassa a jeho podporovatele: “Násilím nemohou dosáhnout toho, čeho nedokázali dosáhnout u volebních uren.”, napsal na Twitter.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.