Merkelová před jednáním EU o obnově: Výsledek dnes nečekejte. A nepřišel

Kancléřka chtěla víc času, zatímco v Portugalsku už se netrpělivě ptali, zda se bude evropská pomoc rovnat „praku“, nebo „bazuce“.

Německá kancléřka Angela Merkelová dala ve čtvrtek před jednáním lídrů EU najevo, že se nedá očekávat rozhodnutí ohledně evropského fondu obnovy, píše Politico.

Merkelová ve čtvrtečním vystoupení před Bundestagem sdělila: „Evropský plán pro ekonomickou obnovu by mohl podpořit nutnou obnovu v následujících dvou letech.“ Kancléřka pak dodala, že čtvrteční videokonference lídrů EU nerozhodne o detailech ani rozsahu obnovy.“ Evropská komise by v následujících týdnech měla prozkoumat závažnost dopadů pandemie na různé sektory evropské ekonomiky a navrhnout kroky v souladu s poznatky.

V rámci EU padají odlišné návrhy ohledně toho, jak by hospodářská obnova měla vypadat. Španělsko navrhlo, aby se pomoc poskytla prostřednictvím 1,5 biliónového fondu, který by zemím uděloval granty. Rakousko trvá na tom, že pomoc má mít formu půjček, které se musí splatit. Evropská komise navrhla kroky v celkové hodnotě 2 bilionů eur. Německá kancléřka chce, aby se obnova stala součástí evropského rozpočtu na následujících sedm let. Francie a Itálie navrhly, aby se obnova financovala prostřednictvím zvláštního procesu, mimo rozpočet EU. Z Portugalska zaznělo, že země potřebuje vědět, zda bude mít v rámci obnovy ekonomiky v rukou „prak nebo bazuku“. Premiér Antonio Costa řekl, že Portugalsko nemůže na plán EU čekat do neurčita.

Merkelová ve svém čtvrtečním vystoupení v německém parlamentu zdůraznila, že bude na své evropské partnery naléhat ohledně další diskuzi o integraci v oblastech jednotného trhu, digitální politiky, bezpečnosti a obrany.

Výsledek čtvrteční videokonference lídrů Evropské unie potvrdil slova německé kancléřky. Summit pověřil Evropskou komisi přípravou nového rozpočtu Evropské unie, který má být rozsahem vůbec největší a také nejhorší, informuje Politico. Rozpočet má zahrnovat zdroje na hospodářskou obnovu EU, a to v kombinované formě půjček i grantů. Rozsah fondů na obnovu nebyl odsouhlasen. Komise navrhovala číslo 2 bilionů euro.

Jedním z risků tohoto řešení je to, že dojde ke zpoždění přijetí rozpočtu EU, který se oficiálně v EU označuje jako „Mnoholetý finanční rámec“. Jednání o něm už nabralo zpoždění. Předsedkyně Evropské komise na tiskové konferenci ve čtvrtek řekla, že si je jista, že právě rozpočet EU je nejhodnější prostředek pro hospodářskou obnovu.

Z komentářů po skončení videokonferenčního jednání EU vyplývá, že lídři jednotlivých zemí jsou stále rozděleni v otázce, jak ekonomickou obnovu koncipovat. Z komentáře italského premiéra Giuseppe Conteho ale například vyplulo, že atmosféra jednání byla lepší. Conte řekl, že jednání dosáhlo „velkého pokroku“.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.