Sankce prý nepřicházejí do úvahy. Turecko je vnímáno jako strategicky důležitá země.
Komentář Helgy Schmidtové pro zpravodajskou platformu Tagesschau se vrací ke konfrontaci tří tureckých válečných lodí a francouzské fregaty. NATO má starosti, protože agresivní politika tureckého prezidenta Erdogana je odsuzována, ale co její další důsledky?
Dlouho to bylo Řecko a Kypr, které požadovaly, aby EU s Erdoganem hovořila jasně a dala mu důrazně najevo, že jeho akce ve Středozemním moři už nebudou trpěny. Nyní ovšem zazvonil budíček také dalším zemím EU, píše Schmidtová. Prezident Recep Tayyip Erdogan to se svou agresivitou ve Středozemním moři přehnal.
Francouzská poslankyně v Evropském parlamentu uvedla, že „Turecko jde příliš často proti našim zájmům.“ Vidí hned celý seznam. Turecké napochodování do Sýrie – to Erdogan oslabil boj proti islamistům. Nelegální těžba zemního plynu u pobřeží Kypru – jasné porušení mezinárodního práva. Nakonec se Erdogan vměšuje i do občanské války v Libyi. Turecko se totiž na berlínské konferenci zavázalo, spolu s dalšími zeměmi, že do Libye nebude dodávat zbraně.
Není náhodou, že nejostřejší kritika vůči Erdoganovi směřuje z Francie. Vždyť před měsícem málem došlo ve Středozemním moři ke střetu mezi francouzskou fregatou a tureckými válečnými loděmi. Turecké lodě bránily těm francouzským kontrolovat dodržování zbraňového embarga. Konflikt vyvolal obavy nejen v EU, ale také v NATO.
Je to bezprecedentní, tvrdí Schmidtová pro Tagesschau, když proti sobě tak nepřátelsky stojí dva členové aliance. Jenže se sankcemi se nedá počítat, Turecko je vnímáno jako strategicky důležitá země.
Manfred Weber z lidovecké frakce Evropského parlamentu tvrdí, že Turecko se masivně vzdaluje hodnotám EU a že není možné se od něj nechat vydírat. Je prý potřeba ukončit přístupové rozhovory s Tureckem, které na jeho straně jen vedly ke značné frustraci. Je potřeba najít novou podobu partnerství.
Weber si umí představit i změny v případě celní unie, neboť Turecko je odkázáno na obchodní kontakty s EU. Řada jiných poslanců požaduje sankce. Tedy, dokud bude Erdogan nadále hledat u pobřeží Kypru zemní plyn.
Jinak to ale vidí hlavní diplomat EU Josep Borrell. Ten tvrdí, že Turecko je důležitý partner, přístupový kandidát a také spojenec v NATO. Podle něj je nutné aktuální negativní trend ve vztazích zvrátit. Sankce jsou podle něj špatnou cestou. Je ale otázka, kolik zemí EU se za jeho kurz postaví, končí Schmidtová.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.