Americká podnikatelská lobby vyzývá Trumpa, aby proti Číně použil „každý šíp“

CNBC. Spojené státy by měly užít “každý šíp”, aby zajistily lepší podmínky pro americké firmy v Číně. Zástupci podnikatelské lobby zdůraznili, že rok 2017 může být nejhorším rokem za celá desetiletí pro americké firmy.

Čínské politiky, které podporují domácí firmy a vytvářejí tzv. národní šampiony zúžily významně prostor pro zahraniční firmy, tvrdí Americká obchodní komora v Číně.

Komora uvedla, že doufá, že více pozornosti bude věnována přístupu na trh, nejen obchodnímu deficitu.

Předseda komory William Zarit uvedl, že komora „právě nyní doporučuje, aby USA užily vše, co mají po ruce, každý vhodný šíp, ale s tím, že některé body mohou být nakonec kontraproduktivní.“

Tyto skupiny chtějí, aby USA uskutečnily kroky proti nerovnováze na trhu, ale zároveň nechtějí, aby se obě dvě největší ekonomiky světa dostaly do obchodní války.

Například zahraniční technologické firmy se obávají, že Peking chce nalít miliardy dolarů v dotacích do domácích firem a upravit regulace tak, aby se americké firmy vzdaly své klíčové technologie a měly horší pozici na trhu.

Komora k tomu uvedla, že vysoká nejistota plyne zejména z politického a ekonomického přechodu jak v USA, tak v Číně a jsou zde náznaky zhoršujícího se investičního prostředí pro zahraniční firmy v Číně, což může spolu se zpomalující ekonomikou znamenat nejtěžší rok pro americké firmy v Číně za celá desetiletí.

Američtí podnikatelé se obávají, že Trump se soustředí na Severní Koreu a tím oslabí americké zájmy v Číně. Trump minulý týden tweetoval, že Peking dostane lepší obchodní dohodu, když pomůže USA vyřešit problém s Pchjongjangem.

Zarit uvedl, že se obává, že USA propásnou vhodný moment ke zlepšení vztahů s Čínou kvůli situaci v Severní Koreji, když mezi USA a Čínou dojde k určitému „výměnnému obchodu.“

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.