Trump lavíruje. Írán nedodržuje „ducha“ dohody o jaderném programu, jeho vláda říká něco jiného

AP. Americký prezident Donald Trump prohlásil, že Irán selhává v tom vyplňovat “duchu” jaderné dohody se světovými velmocemi. Trump patří k hlasitým kritikům dohody, která byla podepsána v roce 2013 za Obamovy administrativy. Během volební kampaně ji Trump opakovaně kritizoval a dokonce řekl, že je to nejhorší dohoda, jakou USA kdy uzavřely.

Trump nyní na tiskové konferenci s italským premiérem Paolo Gentolinim obvinil Irán z porušování ducha dohody, ale nijak dál to nespecifikoval. Tento týden americká administrativa nicméně vydala potvrzení pro Kongres, že Teherán dohody – aspoň technicky – dodržuje, což umožňuje odstranění sankcí vůči zemi.

V případě Íránu se prezident Trump a jeho vláda lavírují a snaží se zaujmout agresivní pozici. Přesto se ale Trump vyhnul prohlášení o tom, že by dohodu chtěl zrušit. Byl by to krok, který by měl  velkou pozici mezi americkým byznysem a evropskými spojenci.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.