Španělsko sází na „zelený vodík“

Země se podle slov svého premiéra chce stát evropským uzlem „zeleného vodíku“.

Podle slov španělského premiéra Pedro Sancheze má Španělsko nejlepší předpoklady stát se evropským uzlem „zeleného vodíku“.

Sanchez to řekl krátce poté, co americký výrobce motorů Cummins oznámil, že ve Španělsku vybuduje závod na výrobu elektrolyzérových systémů na výrobu „zeleného vodíku“, což je bezuhlíkové palivo vyrobené s využitím obnovitelné energie.

Projekt bude částečně financován jednak společností Cummins s počáteční investicí 50 milionů eur, jednak španělskou elektrárenskou společností Iberdrola. Továrna vznikne v Guadalajaře. Předpokládá se, že výroba zeleného paliva bude zahájena v roce 2023. Kromě výroby 500 MW vodíku za rok vznikne v této oblasti 350 pracovních míst.

Sanchez zdůraznil, že zelené a udržitelné Španělsko, které bude respektovat životní prostředí a biologickou rozmanitost, představuje velký skok a příležitost z hlediska rozvoje země i zaměstnanosti. Země plánuje do odvětví zeleného vodíku investovat 1,5 miliardy euro ze 70 miliardového plánu obnovy.

Podle odhadů bude vodík do roku 2050 představovat třetinu paliva používaného pro pozemní dopravu a 60 % pro námořní dopravu. Každý kilogram „zeleného vodíku“, který nahradí fosilní palivo, zabrání vypuštění devíti kilogramů CO2 do atmosféry, řekl dále španělský premiér Sanchez.

Cílem Španělska je vyrobit do roku 2030 v rámci svého energetického mixu 42 % energie a 74 % elektřiny z obnovitelných zdrojů. Sanchez rovněž uvedl, že jeho země usiluje o plnou dekarbonizaci do roku 2050.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.