Hospodářský růst Číny oslabuje a rostou obavy z šoku

Na vině je situace ve stavebnictví a také nedostatek energie a čipů.

Hospodářský růst Číny zpomaluje v důsledku nedostatku energie a problémů ve stavebnictví. Tato situace je podle Associated Press varováním pro čínské obchodní partnery a globální finanční trhy před možným šokem.

Podle v pondělí zveřejněných vládních údajů rostla čínská ekonomika ve třetím čtvrtletí méně než očekávaných 4,9 %. Výroba, maloobchodní prodej, veškerá fixní aktiva a investice do stavebnictví oslabily.

Průmyslovou výrobu brzdí oficiální omezení spotřeby energie a nedostatek procesorových čipů a dalších komponentů. Stavebnictví, které podporuje miliony pracovních míst, také zpomaluje. Regulátoři nutí developery snižovat závislost na dluhu, neboť čínští lídři se obávají, že je nebezpečně vysoký.

Data velkých světových ekonomik vykazují v období od července do září ve srovnání s předchozím čtvrtletím (v období duben-červen byl růst 1,2 %) stagnující výkon (růst jen 0,2 %) a jedná se o jedno z nejslabších čtvrtletí uplynulého desetiletí.

V důsledku zpomalení čelí vláda v Pekingu tlaku, aby podpořila uvolnění kreditních regulací a zvýšila investice do veřejných staveb. Prognostici ale pochybují, že to pomůže.

Čínští lídři se snaží nasměrovat ekonomiku ke snížení finančních rizik a k udržitelnějšímu růstu založenému na domácí spotřebě namísto vývozu a investic.

Situace ve stavebnictví se v poslední době zhoršila. Jeden z největších čínských developerů, Evergrande Group, se snaží vyhnout nesplácení 310 miliard dolarů, které dluží bankám a držitelům dluhopisů.

Výroba v některých provinciích země od poloviny září stojí kvůli oficiálním cílům v oblasti spotřeby energie. Některé dodávky zboží by se mohly zpozdit, což by zvýšilo možnost nedostatku chytrých telefonů a dalších spotřebních výrobků před vánoční nákupní sezónou, píše AP.

Výroba v září prakticky nerostla a ve srovnání se srpnem se zvýšila jen o 0,05 %, což je skokový pokles z 7,3% růstu v prvních devíti měsících roku.

Ve srovnání s rokem 2020, kdy byly továrny a obchody kvůli boji s koronavirem uzavřeny, jsou letošní ekonomické výsledky výrazně vyšší. V prvním čtvrtletí letošního roku výroba vzrostla o rekordních 18,3 %.

V září se nicméně růst maloobchodních výdajů oproti předchozímu roku snížil na 4,4 % (za prvních devět měsíců činil 16,4 %).

Prodej automobilů v Číně poklesl v září o 16,5 % oproti předchozímu roku. Výrobu automobilů narušil nedostatek čipů. Dovoz vzrostl v září oproti předchozímu roku o 17,6 %, což je zhruba polovina 33% růstu v srpnu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.