Merkelová udělala svými slovy chybu a riskuje

Přečetli jsme: Další komentář, který se věnuje Merkelové výroku o tom, že EU se musí postavit na vlastní nohy. Gideon Rachman kancléřku za její slova kritizuje.

Návštěva Donalda Trumpa v Evropě byla podle komentátora Financial Times Gideona Rachmana divná a její dohra dokonce výbušná. Má tím na mysli výroky německé kancléřky, která oznámila v podstatě smrt západní aliance.

Kancléřka řekla, že by Evropané měli v budoucnosti bojovat za svoji budoucnost sami. Jak se Gideon dále domnívá, přes opatrnost výroku řekla Merkelová něco, co je nezodpovědné: byl to výrok, který hrozí tím, že současné problémy uvnitř západní aliance budou mít permanentní podobu roztržky.

Je pravda, píše Rachman, že Trumpova návštěva v Evropě byla katastrofická. V NATO nedal záruky podle článku 5, což nebylo žádné přehlédnutí.

Na jednání skupiny G7 Trump nenašel shodu s ostatními ohledně pařížské klimatické dohody a o Německu řekl, že kvůli prodeji aut v USA je „špatné, velmi špatné“. Navíc je tu realita Brexitu, což všechno naznačilo Merkelové, že se na Brity a Američany už nedá spolehnout. Takový výrok je chyba, a to z pěti důvodů.

První: Po 4 měsících hodit Trumpovo prezidentství přes palubu je chyba. Aliance existuje přes 70 let a udržovala mír v Evropě. Je možné, že Trump jen odchylka a bude brzy mimo úřad.

Druhá: Jeho administrativa má pravdu v tom, že je třeba posílit cíle NATO ve výdajích na obranu. USA nemohou platit 75 % výdajů NATO, což už byl argument za prezidenta Obamy. Německo se zdarma vezlo na americkém vojenském zbrojení, takže není fér se nyní tvářit, že USA není spolehlivým spojencem.

Třetí: Prohlásit, že západní aliance je mrtvé, je stejná chyba jako, když Trump opomenul zmínit článek 5. Dalo to naděje Rusku, že zlomí západní spojenectví, a to povede k nebezpečnější situaci v Evropě.

Čtvrtá: Merkelová byla nemoudrá a neférová, když spojila Velkou Británii do jednoho výroku o USA. V klimatické otázce Velká Británie podpořila EU a ne USA. V obraně Británie vyjádřila svojí podporu NATO. Merkelová nyní jde ve vyjednáváních o Brexitu konfrontačním stylem, myslí si Rachman  dále a je těžké si představit, jak budou obě země nepřáteli ve vyjednávání Brexitu a spojenci v NATO.

Poslední: Merkelová tu projevila hluchotu k historickým ozvěnám. Na současném Německu bylo vždy pozitivní, jak bylo citlivé k historickým lekcím. Výroky německé lídryně v pivním stanu o konci spojenectví s Británii a USA a jejich výrokové spojení s Ruskem (se kterým, jak Merkelová řekla, chce mít Evropa také dobré vztahy) mělo studenou resonanci z hlediska dějin.

Neříkám tím, uzavírá komentátor, že by Merkelová byla na stejné morální a politické úrovni jako Trump. Americký prezident opakovaně ukázal nedostatek zájmu o západní hodnoty. A v důsledku došli někteří k závěru, že je to německá kancléřka, kdo je lídrem svobodného světa. Smutné je, že Angela Merkelová, zdá se, nemá moc zájem za západní spojenectví bojovat.

Texty zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – The White House from Washington, DC – Foreign Leader Visits, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=59118952

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.