OPEC: Rodinná krize mezi Saúdy a Katarem

Bloomberg. OPEC už přežil řadu interních sporů a fungoval i při válkách a invazích, připomíná v souvislosti s posledním sporem Bloomberg.

Diplomatický střet mezi Katarem a třemi arabskými spojenci vyvolalo regionální napětí a způsobilo nárůst cen ropy. Jenže pro OPEC je to spíše běžná záležitost – business as usual.

Saúdská Arábie a další arabské země přerušily většinu diplomatických a ekonomických vazeb s Katarem, aby ho potrestaly za spojení s Iránem a islamistickými skupinami. Ačkoliv jsou to obvykle členové OPEC, tak současný stav nepředstavuje velkou hrozbu pro iniciativu skupiny vyrovnat světový ropný trh snížením produkce.

Není to poprvé, kdy OPEC zažívá politickou roztržku mezi svými členy a nebude ani poslední. OPEC si prošel mnoha politickými a vojenskými konflikty mezi svými členy a nikdy to nemělo dopad na fungování organizace či na zavazující dohody.

Zatímco členové OPEC bojovali v politických sporech, někdy i válka, po 57 let fungování organizace, jejich společné ekonomické zájmy vedly k politikám, které byly zaváděny. Skupina vydržela konflikt mezi Iránem a Irákem v 80. letech i Husajnovu invazi Kuvajtu. Obnovené nepřátelství mezi Saúdskou Arábií a Iránem nezabránilo historické dohodě o snížení produkce.

Region Perského zálivu a Katar. Zdroj: Bloomberg

Brent se přiblížil k 50 dolarům za barel.

Rusko, které s OPEC na snížení těžby spolupracuje, nevidí napětí v Perském zálivu jako faktor, který by mohl ohrozit dohodu. Nejsou zde žádné známky narušení dohody, potvrdili i analytici ropného trhu. Nejen v národním zájmu států Perského zálivu, ale i v ruském zájmu je vidět naplnění dohody. Každý z nich potřebuje vyšší ceny a stabilní trh.

OPEC nebyl vždy jednotný:

V 80. letech vedl válku Irán a Irák. Přestože došlo k poklesu produkce v obou zemích, i tak se OPEC podařilo stanovit své první těžební kvóty v roce 1983.

Poté co v roce 1990 Irák napadl Kuvajt, tak produkce v obou zemích byla zastavena. Ale i tak setkání OPEC pokračovaly.

V roce 2011 občanská válka v Sýrii zvýraznila napětí mezi Saúdskou Arábií a Iránem, zatímco Irán podporoval režim Bašára Asada, Saúdové a ostatní sunnité podporovali tzv. rebely, kteří ho chtěli svrhnout. Přesto OPEC dohodl nový kolektivní strop těžby v prosinci toho roku.

2015 je ve znamení války v Jemenu, která rozdělení také prohlubuju, neboť Saúdové obviňují Irán, že podporuje rebely. Navzdory napětí se skupiny dohodla na prvním významném snížení produkce za posledních osm let, v listopadu 2016.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.