Americké ministerstvo energetiky tvrdí, že pandemii koronaviru nejspíš způsobil únik z laboratoře

Úřad se odvolal na údaje ze zprávy americké zpravodajské služby. Bílý dům ale tvrdí, že na tuto otázku není jednoznačná odpověď.

S odvoláním na údaje ze zprávy zpravodajské služby tvrdí americké ministerstvo energetiky, že příčinou pandemie viru Covid-19 je s velkou pravděpodobností únik z laboratoře v Číně, uvedl deník The Wall Street Journal. Ministerstvo energetiky dohlíží v rámci své činnosti na práci řady amerických laboratoří.

FBI tuto verzi naznačila již v roce 2021, ale nenašla podporu u ostatních amerických agentur. Nyní uniklou verzi podpořilo i ministerstvo energetiky. Zpráva však uvádí, že prohlášení bylo učiněno s „nízkou mírou jistoty“.

Nejmenovaní američtí představitelé novinám sdělili, že ačkoli došlo k překryvu, ministerstvo energetiky a FBI zprávu vydaly z různých důvodů. Americká Národní zpravodajská rada nadále zastává verzi, že virus se rozšířil od nakaženého zvířete.

Podle amerických zpravodajských služeb se Covid-19 rozšířil ve Wuchanu nejpozději v listopadu 2019. Řada amerických vědců se domnívá, že vzhledem k tomu, že v regionu kvete obchod s divokými zvířaty, je pravděpodobnost nákazy od některého z nich poměrně vysoká.

Od začátku pandemie však žádné zvíře nebylo identifikováno jako zdroj Covid-19. Tato skutečnost, stejně jako pověst Wuchanu jako hlavního centra výzkumu koronavirů v Číně, přiklání vědce k teorii o úniku viru.

Podle slov poradce pro národní bezpečnost Jacka Sullivana však ohledně vzniku viru neexistuje jednoznačná odpověď.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.