Celkem 50 firem se zúčastní pilotního projektu čtyřdenního pracovního týdne.
Německo provede experiment se zkrácením placeného pracovního týdne na čtyři dny, píše německá redakční síť RND. Jedná se o první experiment tohoto druhu v Německu.
Pilotní studie se zúčastní více než 50 podniků různých velikostí z různých odvětví. Žádosti o účast v experimentu mohou organizace podávat od 1. září, samotný experiment bude zahájen 1. února příštího roku.
Přihlášené společnosti mají použít nejrůznější varianty zkrácené pracovní doby, s výběrem a aplikací modelů vhodných pro různé činnosti i zaměstnance jim bude pomáhat společnost Intraprenör.
V říjnu 2024 by měla být zveřejněna závěrečná zpráva. Tento pilotní projekt budou financovat samotné společnosti a výše příspěvků závisí na velikosti podniku. Německo se inspirovalo britskou iniciativou 4 Day Week Global.
Vědci chtějí zjistit, zda zaměstnanci, kteří pracují čtyři dny v týdnu místo pěti, jsou skutečně spokojenější se svým životem a cítí se zdravější, méně často navštěvují lékaře, přičemž jejich produktivita práce zůstává stejná. „Cílem je snížit počet pracovních hodin při zachování stejné mzdy,“ říká Jan Bühren z poradenské společnosti Intraprenör.
V Británii se experiment řídil takzvaným principem 100-80-100, což znamená: 100 % platu, 80 % pracovní doby a 100 % výkonu, pro jeho naplnění si podniky měly najít vlastní řešení. V tomto modelovém pokusu se většina společností rozhodla pracovat pouze od pondělí do čtvrtka.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.