Jak si vedla německá ekonomika v roce 2023?

Graf týdne: Německá ekonomika v roce 2023 poklesla a zpomalení hlásila průmyslová výroba, sektor služeb nebo domácí spotřeba. 

Německá ekonomika za rok 2023 zaznamenala pokles 0,3 %. K negativnímu vývoji přispěla řada faktorů. Byla to vysoká inflace, která spolu s vyššími úrokovými sazbami utlumila domácí i zahraniční poptávku.

Je znepokojivé, že průmyslová výroba poklesla o 2 %, což bylo dáno zejména poklesem výstupu v energetickém sektoru. Zpracovatelský průmysl se snížil o 0,4 % díky kvůli poklesům v automobilovém průmyslu. Mírně vzrostla stavební aktivita (o 0,2%) navzdory nedostatku pracovníků i těžkým finančním podmínkám. Službový sektor také zaznamenal zpomalení.

Za poklesem stojí podobně jako v ČR propad domácí spotřeby (-0,8 %), investic (-0,3%) a také vládních výdajů (-1,7 %). Německá ekonomika tedy více než jindy spoléhala na export. Externí poptávka pomohla německé ekonomice, neboť importy se propadly více než exporty.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.