Trump není pokrytec. A to je problém!

Přečetli jsme: Zajímavý článek Foreign Affairs se zaměřil na pokrytectví v zahraniční politice USA a Donalda Trumpa s jeho novým stylem. Proč je podle autorů špatně, že Trump pokrytec není a k čemu je vlastně pokrytectví v zahraniční politice?

Henry Farell a Martha Finnemore, experti na mezinárodní vztahy, píší na stránkách Foreign Affairs o tom, že současný prezident USA má všechny možné vady, ale není rozhodně pokrytec.

Trump je často nekonzistentní, ale není pokrytecký, protože to vyžaduje minimální úroveň sebeuvědomění či reflexe. Vyžaduje to také rozumět obojímu: svému vlastnímu zájmu a normám společnosti. Trump nevykazuje takovou znalost, míní autoři.

V situaci, která by byla umírněná, by fakt, že prezident USA řekl, že také USA zabíjejí lidi, vyvolal debatu. Jenže nic na Trumpvi není umírněné. Trump chce nejenom přiznat obrácené stránky americké politiky, ale on je chce přijmout za své a postavit americkou politiku na obnaženém vlastním zájmu a s ohledem na krátkodobé výhody.

Problémem je ale, že pokrytectví je stejně důležité pro mezinárodní vztahy jako osobní kontakty. Hrubé sledování vlastního zájmu může těžko imponovat ostatním.

Klín mezi zájmy USA a světa

Američtí lídři dlouhou prosazovali sebestředný mýtus o tom, že americké zájmy a zájmy světa jsou víceméně stejné. Trump nyní vložil velmi viditelný klín mezi americké zájmy a zájmy světa. Udělat “Ameriku velikou” může přitahovat viditelnou menšinu amerických voličů, ale těžko lidi ve světě, kteří se obávají, že Trump tak učiní na jejich úkor.

Trump nicméně tak jako tak nemá potřebné sociální a politické schopnosti na to být úspěšným pokrytcem. Dobří pokrytci dokáží vlastní zájem prodat jako objektivní státnictví. Umí dobře zamlčet, co zamlčeno má být v mezeře mezi jejich veřejnými a soukromími osobami, umí odklonit nevýhodné informace a postarat se o to, aby ty výhodné dobře cirkulovaly.

Trump téměř o principech nemluví, opakovaně sděluje veřejně věci, co by veřejné znít neměly a je prezidentem v době největších úniků informací v žijící paměti.

Mluvit o lidských právech je překážka?

Absence pokrytectví pomůže Trumpově zahraniční politice spolupracovat a mít spojenectví s brutálními režimy v Egyptě nebo v Saúdské Arábii. Jak řekl jeho ministr zahraničí Rex Tillerson, mluvit o lidských právech je překážka v zahraniční politice a může zamezit uzavření dohod o bezpečnosti a hospodářských otázkách.

Nicméně dobře volené pokrytectví bylo nejdůležitějším nástrojem americké zahraniční politiky při stavbě liberálního pořádku, který se zaměřil na právní stát, svobodné trhy, svobodu projevu a demokracii.

Když se USA odkloní od liberálních hodnot, znamená to, že i další budou následovat. Pokrytectví bylo lubrikantem, který pomáhal celému tomuto stroji nezadrhnout se. Byla to hra na to, že USA se tvářily, že jednají dobře, a další země se zase tvářily, že nevidí to, že se dobře nechovají.

Trumpova směsice brutální rétoriky a politické nekompetence ohrožuje obě strany této nepsané dohody. Ve srovnání s jinými administrativami, které sice podporovaly brutální akce latinskoamerických junt nebo jen blokovaly jmenování soudce ve WTO, který by vynesl nevhodný rozsudek, Trump nedělá licoměrnou úlitbu globálnímu liberálnímu pořádku. Uplynulé administrativy G. W. Bushe nebo Baracka Obamy se o to aspoň snažily.

Když ale Trump jde a gratuluje filipínskému prezidentovi za tisíce nezákonných zabití mimo anebo si odmítne stěžovat za to, že ochranka prezidenta Turecka zbila ve Washingtonu protestující, je pro spojence velmi těžké dívat se jinam. Nemohou předstírat, že USA jsou zaangažovány v právním státě.

Podobně kroky, které hrozí tím, že administrativa bude ignorovat WTO rozhodnutí a popisuje dohodu NAFTA jako nejhorší dohodu vůbec, naznačují, že USA nemá zájem na mezinárodním hospodářském pořádku, který utvořily.

Hlavním úkolem úspěšné vlády je, jak autoři píší, zvládat situace, ve kterých se střetávají hodnoty jako je svoboda a bezpečnost. To vyžaduje dovednosti, které ale Trumpova silácky pojatá politika nemá. Těžko lze od Trumpovy administrativy očekávat pochybnosti či etické ohledy u složitých otázek zahraniční politiky.

Řetěz, který svazuje neřest

Za krátkou dobu se američtí spojenci ocitnou v opozici proti Trumpovi, který ani nenabízí zisky ze spolupráce, protože, jak se zdá, Trump zapomíná na svoje dobrodince stejně, jako je mstivý vůči svým nepřátelům.

Pokud je pokrytectví hold, který neřest vzdává ctnosti, je to také řetěz, kterým ctnost svazuje neřest. Pokrytectví podle autorů totiž sice pomohlo USA a spojencům odchylovat se od liberálních hodnot, ale také je drželo po kontrolou a bránilo tomu zajít příliš daleko.

Ti, kdo nemají stud se nemohou stydět. Trumpovy chyby vedou spojence k tomu chovat se nově a zvládat tak vztahy s nevyzpytatelným a nebezpečným hegemonem, a přitom si udržet domácí veřejnou podporu.

Zahraniční politici a diplomaté už mají dokonce neformální učebnici o tom, jak udržovat Trumpa spokojeného: gratulovat mu za vítězství ve sboru volitelů, znevažovat Obamu, nebo rezervovat si jeden z drahých hotelových pokojů v Trumpových hotelech, což se stalo formou placení tributu. Je to nová forma pokrytectví, která nejspíš pomůže korozi liberálního pořádku.

I když bude Trump možná v následujících volbách do Kongresu oslabený a bude prezidentem jenom jedno období, budou důsledky jeho prezidentství trvalé. I ty státy, které jsou přitahovány liberálním pořádkem, budou nyní žít ve strachu, že USA si zvolí znovu prezidenta, který tomuto pořádku bude oponovat. A budou se zdráhat v investicích do institucí a vztahů, které mohou být lehce obráceny vzhůru nohama.

A pokud bude Trump úspěšný a utvoří pevnou koalici, která změní politiku v USA, bude to ještě horší. Už před jeho zvolením bylo americké pokrytectví poškozeno nejrůznějšími úniky utajovaných informací. Tehdy, jak autoři psali v jiném článku, měly USA dvě možnosti: přestat být pokrytci a začít jednat na základě obnaženého sobeckého zájmu, nebo se snažit přiblížit se hodnotám a umírnit vlastní licoměrnost. Trump nastoupil tu první cestu. Jestli bude pokračovat v tomto kurzu nejspíš dojde ke kompletnímu rozkladu svazků obchodu a spolupráce, kterou země opatrně budovala.

Ilustrační obrázek: Oficiální web summitu G20 v Německu (www.g20.org).

Texty zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.