CDU chce přísnější azylové zákony a návrat k povinné vojenské službě

Svým základním programem se chce CDU nově vymezit také v oblasti bezpečnostní politiky. Chce znovu zavést povinnou vojenskou službu a odmítat žadatele o azyl na vnitřních hranicích, informoval Handelsblatt.

CDU chce zásadně reformovat azylovou a obrannou politiku. Spolková stranická konference v Berlíně se v úterý velkou většinou hlasů vyslovila pro obnovení povinné vojenské služby (ta byla v roce 2011 pozastavena) s ohledem na hrozbu ze strany Ruska. Do zavedení povinného roku ve společnosti má být zavedena kontingentní branná povinnost. Zelení a FDP v koaliční vládě jsou proti tomu. Ministr obrany Boris Pistorius (SPD) se však kvůli personálním problémům Bundeswehru vyslovil pro. Bundestag může pozastavení povinné vojenské služby zakotvené v základním zákoně zrušit prostou většinou.

Tvrdý postoj k azylu

Generální tajemník CDU Carsten Linnemann oznámil, že jeho strana chce změnit azylovou politiku. „Každý, kdo v Evropě požádá o azyl, by měl být přemístěn do bezpečné třetí země a tam podstoupit řízení,“ uvádí se v usnesení. Měly by zde platit normy Ženevské úmluvy o uprchlících a Evropské úmluvy o lidských právech.

Se třetí zemí by měly být uzavřeny dohody o distribuci žadatelů o azyl do evropských zemí v případě kladného rozhodnutí. Lidé, kterým již byl udělen azyl nebo kteří o něj požádali v jiném schengenském státě, by měli být na vnitřních hranicích vraceni zpět.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.