Úcta, ovace, státní večeře: čínský prezident cestuje Evropou

Na své první evropské cestě od roku 2019 byl čínský prezident Si Ťin-pching přijat s velkou pompou a ceremonií.

Čínský prezident je řadou evropských médií popisován jako přítel Ruska, který přesvědčuje evropské představitele, aby jednali s prezidentem Putinem o míru. Ve Francii, Srbsku i Maďarsku je však Si Ťin-pching vítán a ctěn. Ve Francii byl například přivítán fanfárami v Les Invalides, červeným kobercem a banketem, jehož hosty byli členové vlády, ale i osobnosti ze světa filmu, hudby i obchodu. Na státní večeři na jeho počest v Elysejském paláci byla pozvána řada významných francouzských osobností. Patřili mezi ně skladatel Jean-Michel Jarre, zpěvačka Mireille Mathieu, herečka Sophie Marceau nebo čínsko-singapurská herečka Gong Li. Se svým manželem Francoisem-Henrim Pinaultem, miliardářem a generálním ředitelem nadnárodní společnosti Kering specializující se na luxusní zboží (Gucci, Saint-Laurent, Balenciaga…) dorazila také herečka Salma Hayeková. Na slavnostní večeři byla přizvána i řada podnikatelů včetně loňského nejbohatšího muže světa Bernarda Arnaulta (majitel luxusní značka LVMH – Moët Hennessy Louis Vuitton), Xavier Niel (většinový akcionář telekomunikační značky Free), Carlos Tavares (automobilový gigant Stellantis), Patrick Pouyanné (energetický gigant Total Energies) a další majitelé firem. Mezi hosty byli též architekt Jean Nouvel a jeho manželka Lida Guan, původem z Číny, bývalý ministr kultury Jack Lang či filmový režisér Luc Besson.

Emmanuel Macron dal najevo, že si dobrých francouzsko-čínských vztahů váží a oceňuje 60 let dvoustranných diplomatických vztahů se svým čínským protějškem. Slavnostní uvítání proběhlo za zvuků vojenské kapely a obě hlavy států si vyměnily dárky: Emmanuel Macron nabídl svému čínskému protějšku koňak a poté mu poděkoval za to, že na francouzský koňak neuvalil „dočasná“ cla (koňak je totiž je předmětem antidumpingového šetření, které zahájily čínské úřady). Emmanuel Macron vyzval ke „spravedlivým“ obchodním pravidlům. Neřešil se však pouze obchod. Po tiskové konferenci čínský prezident veřejně vyzval k celosvětovému příměří během letních olympijských her v Paříži. S oběma prezidenty se setkala také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. „Dala jsem jasně najevo, že současná nerovnováha v přístupu na trh není udržitelná a je třeba ji řešit,“ řekla von der Leyenová s tím, že Evropská unie „nebude váhat přijmout pevná rozhodnutí“, aby ochránila své hospodářství a svou bezpečnost. Leyenová tak zřejmě narážela na aktuální kauzy, kdy Evropská komise minulý týden zahájila šetření, jehož cílem je zjistit, zda je evropským dodavatelům zdravotnických prostředků v Číně umožněn spravedlivý přístup na trh, a  které následuje po obdobných šetřeních týkajících se čínských dodavatelů větrných turbín a čínských dotací na solární panely, elektrická vozidla a vlaky. Špičky EU jsou zneklidněny tím, že evropští výrobci automobilů, jako jsou Volkswagen a Renault, ztrácejí pozice ve srovnání s čínskými výrobci elektromobilů, kteří v posledních letech obdrželi státní dotace v hodnotě miliard dolarů. Čína naopak v posledních letech posílila obchodní a vojenské vazby s Ruskem, kdy čínsko-ruský obchod dosáhl v roce 2023 rekordní hodnoty 240,1 miliardy dolarů, což je o 26,3 % více než o rok dříve. Čínské dodávky do Ruska v roce 2023 vyskočily o 46,9 %, zatímco dovoz z Ruska vzrostl o 13 %.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.